Сре11222017

Последна промена12:04:19 AM

Back Вие сте на: Home Вести Струга

"Мостови" за крај на Струшките вечери на поезијата

Со традиционалното поетско читање “Мостови” синоќа се спушти завесата на 52 то издание на манифестацијата Струшки вечери на поезијата. На овогодинешниот лауреат, светски познатиот романсиер, мексиканскиот поет Хосе Емилио Пачеко на мостот на поезијата му беше врачена наградата Златен венец”.

Повеќе...

ОБНОВЕНО Се смирија страстите во Октиси

 

Се смирија   тензиите во струшкото село Октиси. Судирот меѓу  двете толпи граѓани,  македонци и македонци муслимани околу изградбата на црквата Свети Димитрија заврши без поголеми инциденти. Само со вербални дофрлувања и навреди. Полицискиот кордкон ги делеше двете групи граѓани и спречи ескалација на тензичната атмосфера.

Повеќе...

Украдени 3000 швајцарски франци од Октиси

Три илјади швајцарски франци и околу 450 евра одзел засега непознат сторител од домот на 76 годишен жител на струшкото село Октиси. Тешката кражба е случена вчера попладне откако сторителот се качил на првиот кат од семејната куќа и со употреба на физичка сила и удар со нога успеал да влезе во внатрешноста на куќата. 

Повеќе...

Пиштоли и ножеви во тепачка во Струга

 

Синоќа околу 01,00 часот, после полноќ во Струга на ул.„Кеј Борис Кидрич“, пред ресторан „Таџмахан“, при нарушен ЈРМ од повеќе лица, лицето едно лице . од с. Велешта се здобило со убодни рани нанесени од остар предмет во пределот на градниот кош, вратот и десното уво.

Повеќе...

Училиштето во Калишта руинирано и оваа учебна година

 

 

Мувлосани ѕидови, распаднати тавани, изгниени штици и неупотреблив инвентар. Ова се дел од катастрофалните услови во кои и оваа учебна година ќе   учат триесетина   деца во село Калишта Струга. ОУ Браќа Миладиновци осум децении не претрпело ниту еден поголем градежен зафат. Иако минатата година беше најавена реконструкција тоа  се уште не се случи.

Повеќе...

  • Granit

ФОТО

 

ПРИДРУЖЕТЕ НИ СЕ НА FACEBOOK