Пет02212020

Последна промена09:54:43 PM

SCREEN

Cpanel

          

  • sileks
Back Вие сте на: Home Вести Вевчани Три милиони денари за пат во Вевчани

Три милиони денари за пат во Вевчани

Сподели

3.318.119 денари   ќе добие општина Вевчани за изградба на локалните  патишта. Парите кои доаѓаат од Агенцијата за финансиска поддршка во земјоделството општина Вевчани ќе ги инвестира во изградба на локален пат, делница: "Бебек-фарм - св.Варвара".

 

- Засега овој пат е земјен и не е тампониран. Со асфалтирањето ќе им се олесни движењето на жителите од петнаесеттина куќи коишто живеат на овој потег, вели Угриноски. 

Се очекува за четириесеттина дена да започне изградбата, а новиот пат треба да биде готов до март наредната година, додава Угриноски.

Денеска, градоначалникот на општина Вевчани Цветомир Угриноски во Агенцијата за финансиска поддршка во земјоделството и руралниот развој на Р.М.  го прими решението  за одобрување на овие средства.  

  • Granit

ФОТО

 

ПРИДРУЖЕТЕ НИ СЕ НА FACEBOOK