Пет10192018

Последна промена10:41:53 PM

Back Вие сте на: Home Вести Вевчани Мајка рис и малечко фотографирани на Јабланица

Мајка рис и малечко фотографирани на Јабланица

Сподели

Има надеж за Балканскиот рис на планините во Југозападниот регион во земјава.

Ловџиите од ловџиското друштво Церн Камен Вевчани деновиве направија извонредни фотографии на кои се гледа мајка рис и нејзиното малечко. 

Овој подадок влева надеж дека рисот, кој изминативе години е на работ на исчезнување, веќе  природно се размножува. 

Македонско еколошко друштво досега преку методот на фото-замки има слики од три риса на Јабланица, но ова е првпат да има слика од мајка со рисче.

  • Granit

ФОТО

 

ПРИДРУЖЕТЕ НИ СЕ НА FACEBOOK