Пон04122021

Последна промена09:32:47 PM

SCREEN

Cpanel

   

  • sileks
Back Вие сте на: Home Вести Вевчани Во Вевчани ќе се издигне споменик на Михајло Пупин

Во Вевчани ќе се издигне споменик на Михајло Пупин

Сподели

На местото на некогашната самопослуга,  која беше диво изграден објект и претставуваше грда слика во центарот на Вевчани, конечно  ќе никне убаво уреден парк.

 

Паркот  ќе биде атрактивно  место за починка и  одмор како за туристите така и за граѓаните на општина Вевчани.

Во паркот, веднаш до општинската зграда   предвидено е  да се подигне и спомен биста на светски познатиот научник Михајло Пупин од причина што неговите семејни корени се токму  од Вевчани.

Општината  веќе ја отстрани дивоградбата од  централното општинско јадро и распиша оглас за партерно уредување на просторот.

  • Granit

ФОТО

 

ПРИДРУЖЕТЕ НИ СЕ НА FACEBOOK