Пон04122021

Последна промена09:39:48 PM

SCREEN

Cpanel

   

  • sileks
Back Вие сте на: Home Вести Вевчани Порибена Вевчанска река

Порибена Вевчанска река

Сподели

Со илјада парчиња речна пастрмка вчера беше извршено порибување на Вевчанска река.Градоначалникот на општина Вевчани упати апел до жителите да ги зачуваат рибите.

 

- Ова не е случено четири години и затоа е многу значајно за развојот на Вевчани и на вевчанскиот туризам. Апелирам до граѓаните на Општина Вевчани, а исто така и до граѓаните на Октиси и Велешта да ја негуваат и чуваат рибата, да нема рибокрадци претежно во летниот период кога водата е мала, затоа што ќе имаме чуварска служба и знаеме дека казните ќе бидат големи, потенцира градоначалникот Цветомир Угриноски.

Денеска се изврши порибување со 1.000 парчиња автохтона речна пастрмка. Самиот чин на порибување е под надзор на Државниот инспекторат за земјоделство. Ова порибување е само дел од годишниот план што го има предвидено риболовното друштво, истакна Бојчовски.

Од спортското риболовно друштво „Пастрмка“ од Струга велат целта на сите овие активности е  зачувување на рибниот фонд во реките и езерата.

 

  • Granit

ФОТО

 

ПРИДРУЖЕТЕ НИ СЕ НА FACEBOOK