Пон01182021

Последна промена06:36:01 PM

SCREEN

Cpanel

  

  • sileks
Back Вие сте на: Home Вести Вевчани Во Вевчани одекнаа лазарските песни

Во Вевчани одекнаа лазарските песни

Сподели

Веселите лазарки во Вевчани го најавија доаѓањето на еден од најголемите празници Христовото Восресение Велигден.

 Трета година по ред во  прекрасното Вевчани е возобновена старата народна традиција  со сите обичаи за Лазарова сабота.

-„Да се обнови една народна традиција која последно е забележана 1951 година и не е така лесна работа, не посебно денеска во време-невреме, но наше е да се обидеме само колку да останеме верни чувари на вевчанската култура и традиција и секогаш давајќи скромен придонес“, велат од КУД „Дримкол“ Вевчани. 

Има повеќе лазарски песни кои обично се со оптимистична и духовита содржина и посакуваат здравје, успех и напредок. Лазарова сабота е најава за пролетта и Велигден. 

Младите девојки облечени како невести накитени со накит одат по домовите  и ги благословуваат домаќините. 

И во струшко Радожда со векови се чува традицијата. И таму младите лазарки ги распеаа убавите пролетни празнични песни.

 

  • Granit

ФОТО

 

ПРИДРУЖЕТЕ НИ СЕ НА FACEBOOK