Вто03312020

Последна промена04:37:47 PM

SCREEN

Cpanel

          

  • sileks
Back Вие сте на: Home Вести Вевчани Вевчани распиша Меѓународен конкурс за карикатура

Вевчани распиша Меѓународен конкурс за карикатура

Сподели

Меѓународната културно-научна манифестација „Печалбарски денови“ и Вевчанско културно лето „ВЕВКУЛ 2014″ распишуваат МЕЃУНАРОДЕН КОНКУРС ЗА КАРИКАТУРА на тема „Ева и Адам на карневал“

 

Право на конкурсот имаат сите кои цртаат карикатури и имаат смисол за хумор и сатира.Не е ограничен бројот на карикатури со кој може да учествува еден автор-карикатурист.

Жири комисијата составена од пет члена ќе додели три награди, и тоа:
- Златна маска,
- Сребрена маска и
- Бронзена маска.

Oд наградените и селектирани карикатури ќе биде организирана изложба (летото 2014 год.) во Вевчани. Исто така, и истите ќе бидат изложени уште и во неколку градови во Република Македонија. Карикатурите, со сите податоци за авторот, да се испраќаат најдоцна до 30 декември  на следната адреса:

Спонзор на Меѓународниот конкурс за карикатури е Општина Вевчани.

Резултатите од жирито  ќе бидат соопштени на 19 јануари 2014 год. (на ден Водици), преку средствата за јавно информирање.

 

  • Granit

ФОТО

 

ПРИДРУЖЕТЕ НИ СЕ НА FACEBOOK