Саб06062020

Последна промена04:03:04 PM

SCREEN

Cpanel

          

  • sileks
Back Вие сте на: Home Вести Вевчани Вевчанскиот карневал започнува со „Архангел“ и „Галија“

Вевчанскиот карневал започнува со „Архангел“ и „Галија“

Сподели


Рок групите „Архангел“ и „ Галија“, го отвораат годинашниот Вевчански карневал.

Македонската и српската рок група „Архангел“ и „ Галија“, заедно со познати диџеи ќе го отворат годинешниот Вевчанскиот карневал што ќе се одржи од 12 до 14 јануари во Вевчани.Покрај овие групи, ма првиот ден 12 јануари, предвидена е и културно уметничка работилница како и други пропратни настани. За Стара Нова година, на карневалот ќе настапат „Кате и Нели ти реков“, „Баклава“, „Џубокс бенд“ и оркестар со зурли и тапани.
Вевчанскиот карневал е една од најстарите карневалски манифестации на пошироките простори кој, традиционално започнува со карневалско дефиле под маски напладне на 13 јануари, а следниот ден маските се палат во центарот на Вевчани. карневалот го посетуваат илјадници гости од Македонија и светот.

  • Granit

ФОТО

 

ПРИДРУЖЕТЕ НИ СЕ НА FACEBOOK