Пон03012021

Последна промена01:29:16 PM

SCREEN

Cpanel

   

  • sileks
Back Вие сте на: Home Вести Вевчани „Напрај се Василичар“ е мотото на Вевчанскиот карневал

„Напрај се Василичар“ е мотото на Вевчанскиот карневал

Сподели

  „Напрај се Василичар“, е мотото на годинешниот  Вевчанскиот карневал - главниот настан во годината. 

 

По вековната традиција,  на 13 јанаури кога ќе ги покажат маските што се подготвуваат цела година и се чуваат во строга тајност.

И оваа година се очекуваат илјадници гости. 

Според слободните проценки просечно околу  10 илјади гости присуствуваа на Вевчанскиот карневал. 

  • Granit

ФОТО

 

ПРИДРУЖЕТЕ НИ СЕ НА FACEBOOK