Пон03012021

Последна промена01:29:16 PM

SCREEN

Cpanel

   

  • sileks
Back Вие сте на: Home Вести Вевчани Вевчани очекува илјадници посетители за карневалот

Вевчани очекува илјадници посетители за карневалот

Сподели

Од 12 јануари до 14 јануари традиционално , во Вевчани ќе се одржи легендарниот Вевчански Карневал.

 

Вевчанци живеат за овие денови. Паганските обичаи во комбинација со  модерното ја прават оваа уникатна манифестација. И годинава се очекуваат илјадници посетители да бидат дел од Вевчанскиот карневал. 

Ова е целосната програма за карневалот: 

12.01.2020

16.00-17.00ч. – Вевчанскиот Карневал низ призмата на Билјана Јуруковски – вевчанска изложба

17.00-19.00ч. – Вкуси го Вевчани – традиционално гурманско-шоу со Cooking with Branko

18.30-19.00ч. – Средба на градоначалникот на општина Вевчани, Сашо Јанкоски и  Љупчо Јаневски – Директор на Агенцијата за Туризам во кабинетот на градоначалникот со угостителите од општина Вевчани (ресторани, кафани, кафе барови) во општинската зграда

19.00 - 21.00ч. – DJ Todorоff

21.00 - 23.00ч. -  Brass Brothers

23.00 - 00.30ч. – Еye Cue

00.30 - 02.00ч. –  Влатко Лозаноски

 

13.01.2020

21:00 - 22:30ч. - Дамјан Стојановски со бендот

22:00 - 23:30ч. - Татијана Стефановска со бендот

23:30 - 02:00ч. – Дувачки Оркестар – Весела Дружина

 

14.01.2020

12.00 – 17.00 - Палење на маските

 

Главното дефиле на маски и уличниот театар ќе започнат од 14:00 часот на 13-ти јануари (понеделник) во центарот на Вевчани. На 14-ти јануари според обичаите, се палат маските на сретсело.

 

  • Granit

ФОТО

 

ПРИДРУЖЕТЕ НИ СЕ НА FACEBOOK