Пон03012021

Последна промена01:29:16 PM

SCREEN

Cpanel

   

  • sileks
Back Вие сте на: Home Вести Вевчани Се спушта завесата на Вевчанскиот карневал

Се спушта завесата на Вевчанскиот карневал

Сподели

Синоќа точно на полноќ со огномет и весела атмосфера вевчанци ја дочекаа Сурова Нова година. 

За убавиот амбиент се погрижија Дамјан Стојановски,  Татијана Стефановска  и Дувачки Оркестар – Весела Дружина. 

Денес со последното Василичарско оро  спушта завесата на Вевчанскиот карневал. Традиционално денеска во 14 часот се палат маските. 

Тоа е последниот обред од низата обичаи кои вевчанци верно ги негуваат со векови. 

Инаку  овие денови во Вевчани повторно продефилираа безброј интересни маски кои ја отсликаа денешната политичка и општествена состојба. А во отворениот театар без граници уживаа илјадници гости од земјава и регионот. 

Соња Рилковска 

  • Granit

ФОТО

 

ПРИДРУЖЕТЕ НИ СЕ НА FACEBOOK