Пон03012021

Последна промена01:29:16 PM

SCREEN

Cpanel

   

  • sileks
Back Вие сте на: Home Вести Вевчани ФОТО+ Видео: Вевчанските лазарки го најавија Христовото Восресение

ФОТО+ Видео: Вевчанските лазарки го најавија Христовото Восресение

Сподели

Вевчанските лазарки по традиција и во карантин, го најавија Христовото Воскресение.

Со величествени песни и молитви на Бога за што поскоро закрепнување од пандемијата , играорките од КУД „Дримкол“ Вевчани,   денеска ја оdбележаа Лазарова сабота и празникот Цветници. 

 

Во многу помал број поради пандемијата со корона вирусот, но  не се прекинува вековната традиција. 

-„Многу среќни и благодарни на Бога што и оваа година ни се овозможи да го одбележиме големиот празник Лазарова сабота“, велат од КУД „Дримкол“.

 

ВИДЕО: 

 

  • Granit

ФОТО

 

ПРИДРУЖЕТЕ НИ СЕ НА FACEBOOK