Пон04122021

Последна промена09:39:48 PM

SCREEN

Cpanel

   

  • sileks
Back Вие сте на: Home Вести Вевчани Вевчани вложува во енергетско ефикасни објекти

Вевчани вложува во енергетско ефикасни објекти

Сподели

Вевчани вложува во енергетско ефикасни објекти.

 

Денес е Меѓународниот ден на енергетската ефикасност. За нецели 3 и половина години, во Вевчани офанзивно се вложува во изградба на енергетско ефикасни објекти.
Општинската зграда на Вевчани, речиси целосно е пренаменета во ваквиот модел. Сменета е ПВЦ дограма, термо фасада, поставени се фотоволтаици. Исто така, фотоволтаици се поставени и во другите објекти, спортската сала, основното училиште, на Туристичкиот центар Вевчани. Докажавме дека се грижиме за животната средина. Во центарот на Вевчани, местото што беше рушевина, го пренаменивме во модерен и зелен парк.
Во завршна фаза е ѝ изградбата на пречистителната станица за отпадни води. Со тоа ги заштитуваме реките од понатамошно загадување.
Се почесто, службите на ЈП „Еремја Вевчани“ се на терен и ги расчистуваат површините и го негуваат секое сокаче, да биде чисто и проодно.
Ние не застануваме тука. Продолжуваме да реализираме проекти за чисто и убаво Вевчани, информира градоначалникот на Вевчани Сашо Јанкоски. 

  • Granit

ФОТО

 

ПРИДРУЖЕТЕ НИ СЕ НА FACEBOOK