Сре11202019

Последна промена12:26:55 PM

SCREEN

Cpanel

          

  • sileks
Back Вие сте на: Home Вести Вевчани

Мицковски во посета на Вевчани

Претседателот на ВМРО ДПМНЕ Христијан Мицковски вечерва во општина Вевчани. 

Повеќе...

Фотографии за вевчанските „Шимшир порти“

По повод 75- годишнината од ослободувањето на Вевчани ,а во рамките на Вевчанско културно лето – 2019 година,во Клубот на пензионерите ,пред многубројните посетители,беше отворена изложба на уметнички фотографии со наслов:„Порти,вевчански шимшир врати“ од фоторепортерот и новинар Стојан Кукунешоски.

Повеќе...

Повредена млада вевчанка во сообраќајка кај Велешта

Повредена млада вевчанка во сообраќајка кај Велешта.

Повеќе...

КУД „Дримкол“ достојно ја претставува македонската култура во Турција

КУД,,Дримкол” од Вевчани, овие денови македонскиот фолклор и традиција ги презентира во градот Сафранболу, Р.Турција во рамки на проектот: Денови на Македонската култура во Турција, поддржан од министерството за култура како дел од националната програма за 2019 година.

Повеќе...

КУД „Дримкол“ со целовечерен концерт во Прилеп

Под мотото „Со песна и оро до височините“, вечерва, од 20:00 часот на платото пред Центарот за култура „Марко Цепенков“ (арт плоштад) во Прилеп, целовечерен концерт ќе одржи КУД „Дримкол“ од Вевчани.

Повеќе...

  • Granit

ФОТО

 

ПРИДРУЖЕТЕ НИ СЕ НА FACEBOOK