Нед01212018

Последна промена10:14:25 PM

Back Вие сте на: Home Вести Вевчани

Угриноски ги поздрави првачињата во Вевчани

Градоначалникот на општина Вевчани денеска присуствуваше на приредбата што во чест на првачињата се одржа во ООУ „Страшо Пинџур“ Вевчани.

Повеќе...

Груевски денеска во посета на Вевчани

Премиерот Никола Груевски денеска  ја посети општина  Вевчани каде изврши увид на градежните работи на спортската сала, која се очекува да биде пуштена во употреба во ноември годинава.

Повеќе...

Тениското игралиште и спортската сала во Вевчани ќе ги носат имињата на убиените Попески и Ѓурчески

На синоќешната седница на Совет на општина Вевчани советниците едногласно на предлог на гадоначалникот на општина Вевчани  донесоа две oдлуки.

Повеќе...

Вевчани чувар на традицијата и духот на македонскиот народ

-Вевчани со векови го негува и презентира фолклорното творештво на македонскиот народ. Од самото срце на Вевчани, од прекрасната недопрена природа, во живо сеќавање ги одржуваме спомените за традицијата, битот и духот на овој народ, рече синоќа заменик министерот за култура на Р Македонија,Драган Недељковиќ, пред присутните во Домот на култура во Вевчани каде по четврти пат се оддржува меѓународниот фолклорен фестивал ,, Пображење,,.

Повеќе...

Фестивалот ,, Пображење,, Вевчани во знакот на научна трибина

Четвртиот по ред меѓународен фолклорен фестивал ,, Пображење,, Вевчани годинава ќе измине во знакот на научна трибина на тема ,, Регионалната етнологија и етничките карактеристики во Македонија во почетокот на 20 век,, и ,, Нематеријалното културно наследство на Вевчани,,

Повеќе...

  • Granit

ФОТО

 

ПРИДРУЖЕТЕ НИ СЕ НА FACEBOOK