Чет05252017

Последна промена08:07:46 PM

Back Вие сте на: Home Вести Вевчани

Над 1.000 маски ќе продефилираат на Вевчанскиот карневал 2017

Традиционалните маски - зет и невеста, Глупавиот Август и музичарите, заедно со останатите со кои на сатиричен начин се опишуваат случувањата во изминатите 12 месеци и годинава ќе продефилираат на Вевчанскиот карневал 2017 со кој се слави доаѓањето на Новата година според стариот календар.

Повеќе...

Уште многу значајни проекти за Вевчани

Министерот  за финансии Кирил Миноски денеска задоволен од посетата на општина Вевчани.

Повеќе...

Иранските туроператори добија вевчански пасоши

Денес општина Вевчани беше посетена од тур оператори од Иран кои планираат во иднина да носат туристи од Иран кои ќе ја посетат Македонија, а на мапата за посета е и Вевчани.

Повеќе...

Се разубавува туристичко Вевчани

Се уредува туристичко Вевчани. Привршува изградбата на кејот на Вевчанска река. Во автентичен стил од камен и дрво шеталиштето ќе биде уште едно препознатливо место за рекреација на туристите.

Повеќе...

Промоција на книгата ,,Лековитите билки" на Петар Мојсоски

На 6 Ноември оваа година,се одржа промоција на книгата „Лековитите билки за лекување на органите за дишење“Промотори на книгата беа Проф.д-р Билјана Бауер професор на Фармацевскиот факултет при Универзитетот Св.„Кирил и Методиј“-Скопје,Професор д-р Здравко Крстаноски од Охрид и Д-р Милош Мојсоски,доктор по медицина.

Повеќе...

  • Granit

ФОТО

 

ПРИДРУЖЕТЕ НИ СЕ НА FACEBOOK