Вто08112020

Последна промена12:01:54 PM

SCREEN

Cpanel

  

  • sileks
Back Вие сте на: Home Вести Вевчани

Фото: Промовирана книгата „Михајло Пупин - Идворски“

По повод 160 - годишнината од раѓањето на Михајло Пупин „Вевчанско културно лето“ „ВЕВКУЛ 2014“ и 29та Меѓународна културна научна манифестација „ПЕЧАЛБАРСКИ ДЕНОВИ“ Вевчани извршија  промоција на книгата „Михајло Пупин - Идворски“ од авторот Милан Божиќ.

Повеќе...

Министрите за култура од земјите во регионот во посета на Вевчани

Министри за култура и нивни заменици од регионот кои утре во Охрид ќе учествуваат на министерската конференција на Советот на министри за култура  на Југоисточна Европа  вечерва ја посетија Општина Вевчани.

Повеќе...

Започна ликовната колонија во Вевчани

Во Вевчани од вчера  по петти пат се одржува Меѓународната ликовна колонија „Вевчански видувања“.

Повеќе...

Група од Албанија во посета на Вевчани

На 19 и 20 јуни МЕД организираше студиска посета за група од Албанија во јабланичкиот регион. Гостите од Албанија во рамки на студиската посета во Македонија ги посетија општините Струга и Вевчани.

Повеќе...

Кривична за бившиот градоначалник на Вевчани

Поради постоење основи на сомнение за сторено казнено дело „злоупотреба на службена положба и овластување, полициската станица од Струга  против лицето П.И.  (46) од Вевчани, поднесе кривична пријава.

Повеќе...

  • Granit

ФОТО

 

ПРИДРУЖЕТЕ НИ СЕ НА FACEBOOK