Сре09232020

Последна промена10:25:30 AM

SCREEN

Cpanel

  

  • sileks
Back Вие сте на: Home Вести Вевчани

Вевчанскиот оркестар ќе го промовира првото цеде

Утре во 12.00 часот во центарот на Вевчани кај Пазариштето, ќе се одржи промоција на ЦД-то на оркестарот на зурли и тапани – Вевчани -. Ова е првото ЦД на овој оркестар кој во изминативе две години станува се поактуелен во нашиов регион, а и пошироко.

Повеќе...

Утре КУД Дримкол ќе одржи Новогодишен концерт

Културно  Уметничкото  Друштво  ,, Дримкол ,,   од  Вевчани  секоја година на 11 Јануари одржува Новогодишен концерт во Домот на Култура  во Вевчани.

Повеќе...

Натпревар во пиење вино и ракија на Вевчанскиот карневал

Меѓу повеќето новитети кои ќе придонесат за беспрекорна организација на годинешното издание на Вевчанскиот карневал, забава ќе биде и нетпревар во пиење вино и ракија. Учесниците ќе се натпреваруваат и во јадење на традиционални вевчански луканци и цепење на дрва.

Повеќе...

Во Вевчани започнува слободниот театар без граници

Од  вечерва   започнува традиционалниот Вевчански карневал, кој оваа година со проширени содржини ќе трае четири денови.

Повеќе...

Угриноски: 2013-та докажавме дека знаеме да работиме така и ќе продолжиме

Прво јавно ја изразувам мојата почестеност заради укажаната доверба да бидам Градоначалник на Вевчани. Меѓутоа, исто така, сум апсолутно сигурен дека тоа претставува огромна обврска која ќе морам да ја оправдам. 

Повеќе...

  • Granit

ФОТО

 

ПРИДРУЖЕТЕ НИ СЕ НА FACEBOOK