Пон04122021

Последна промена07:52:50 PM

SCREEN

Cpanel

   

  • sileks
Back Вие сте на: Home Вести Вевчани

Сите патишта водат кон Вевчани

Од вчера па до 14 Јануари сите патишта водат во општина Вевчани. Денеска на репертоарот на најстарата карневалска манифестација е предвидено:

Повеќе...

Вевчанскиот оркестар ќе го промовира првото цеде

Утре во 12.00 часот во центарот на Вевчани кај Пазариштето, ќе се одржи промоција на ЦД-то на оркестарот на зурли и тапани – Вевчани -. Ова е првото ЦД на овој оркестар кој во изминативе две години станува се поактуелен во нашиов регион, а и пошироко.

Повеќе...

Во Вевчани започнува слободниот театар без граници

Од  вечерва   започнува традиционалниот Вевчански карневал, кој оваа година со проширени содржини ќе трае четири денови.

Повеќе...

Утре КУД Дримкол ќе одржи Новогодишен концерт

Културно  Уметничкото  Друштво  ,, Дримкол ,,   од  Вевчани  секоја година на 11 Јануари одржува Новогодишен концерт во Домот на Култура  во Вевчани.

Повеќе...

Натпревар во пиење вино и ракија на Вевчанскиот карневал

Меѓу повеќето новитети кои ќе придонесат за беспрекорна организација на годинешното издание на Вевчанскиот карневал, забава ќе биде и нетпревар во пиење вино и ракија. Учесниците ќе се натпреваруваат и во јадење на традиционални вевчански луканци и цепење на дрва.

Повеќе...

  • Granit

ФОТО

 

ПРИДРУЖЕТЕ НИ СЕ НА FACEBOOK