Чет05252017

Последна промена08:07:46 PM

Back Вие сте на: Home Вести Вевчани

Ограбена сувенирницата во Вевчани

Во периодот од 11.00 часот на 10.09.2016 година до 10.00 часот на 13.09.2016 година во с.Вевчани, струшко, во сувенирница, сопственост на Музеј и Завод на Охрид при Министерството за култура на Р.Македонија, непознат сторител извршил кражба.

Повеќе...

Пале подготвен за маратонот Нова Градишка- Крушево

По учеството на охридскиот меѓународен атлетски маратон, Спасе Каланоски Пале-маратонецот од Вевчани, ги финишира подготовките за учество на Ултрамаратонот што во чест на нашата музичка легенда Тоше Проески, на 13 октомври ќе се трча од Нова Градишка-Хрватска до Крушево, во должина од 900 километри.

Повеќе...

Утре во Вевчани започнува фестивалот за народна култура ,,Пображење,,

Во периодот од 17 до 19 Август Вевчани e домаќин на 6 по ред фестивал на народна култура ,,Пображење,, во организација на Културно Уметничкото Друштво ,, Дримкол ,, од Вевчани.

Повеќе...

Отворен фестивалот на народна култура ,,Пображење,, Вевчани

Синоќа на големата сцена во спортското игралиште во Вевчани по шести пат се отвори фестивалот за народна култура ,,Пображење,, Вевчани. Фестивалот за отворен го прогласи м-р Ивона Татарческа Опетческа, претставник од Управата за заштита на културното наследство, раководител на одделението за заштита на нематеријално културно наследство. Во своето обраќање, Татарческа истакна:

Повеќе...

Промовирана книгата „ЗБОРЧОВЕК“

Во рамките на овогодишното Вевчанско културно лето – ВЕВКУЛ 2016,Академијата на убави уметности од Вевчани ,во кино салата организира промоција на најновоиот труд „ЗБОРЧОВЕК“.

Повеќе...

  • Granit

ФОТО

 

ПРИДРУЖЕТЕ НИ СЕ НА FACEBOOK