Саб04102021

Последна промена06:45:50 PM

SCREEN

Cpanel

   

  • sileks
Back Вие сте на: Home Вести

Вести

Традиции и обичаи на Србите, во Охрид и Охридско

Традицијата и обичаите на народите кои живееле на поднебјето на градот Охрид се навистина значајни, од аспект на културологија и историја. Нивното присуство во градот Охрид биле од разни причини, особено во периодот за време на балканските и световните војни.

Повеќе...

Ќе се гради четворокатница во Стар град, соседите на протест

Четирикатница ќе никне веднаш до Завод и Музеј во Охрид.  Соседите на куќата каде ќе се гради новиот објект  за кој веќе е издадено решение за градба, денес преку мирен протест   побараа стопирање на истото.

Повеќе...

Прекинат повикот за субвенционирање на клима уреди

Се известува јавноста дека поради големиот интерес и целосно исцрпување на предвидените средства од буџетот на општина Охрид, се прекинува Јавниот повик за субвенционирање на граѓаните за набавка на модерен систем за затоплување -инвертер клима уред за 2021 година.

Повеќе...

Ќе се формира локално младинско собрание

За остварување на јавните потреби и јавниот интерес на младите луѓе на територијата на општина Охрид, согласно Законот за младинско учество и младински политики објавен во Служен весник на РМ бр. 10 од 16.01.2020 година, се наметнува потреба од формирање на Локален младински совет и конституирање на Локално младинско собрание.

Повеќе...

Се асфалтираат улици во Лескоец

Започна асфалтирање на собирната улица во Кураичка маала во село Лескоец.

Повеќе...

Пребрзо се вози по патиштата низ Охрид

Сообраќајците казниле 28 возачи и одзеле едно возило.

Повеќе...

Син ја истепал мајка си

Син ја истепал сопствената мајка.

Повеќе...

Косовец навредувал македонски полицајци


23 годишникот од Призрен, кај Љубаништа предизвикал сообраќајка.

Повеќе...

Казнети тројца пијани возачи

На 27.03.2021 година од 10 до 17 часот на подрачјето на СВР Охрид извршени се зајакнати контроли во сообраќајот.

Повеќе...

  • Granit

ФОТО

 

ПРИДРУЖЕТЕ НИ СЕ НА FACEBOOK