Сре11222017

Последна промена12:04:19 AM

Back Вие сте на: Home Вести

Вести

Се осветлува раскрсницата на влезот од Вевчани

Започнаа активностите за осветлување на раскрсницата кај влезот на Вевчани во месноста викана  Суво Поле, непосредно до ПОРТА ВЕВЧАНИ.

Повеќе...

Фото: Промовирана книгата „Михајло Пупин - Идворски“

По повод 160 - годишнината од раѓањето на Михајло Пупин „Вевчанско културно лето“ „ВЕВКУЛ 2014“ и 29та Меѓународна културна научна манифестација „ПЕЧАЛБАРСКИ ДЕНОВИ“ Вевчани извршија  промоција на книгата „Михајло Пупин - Идворски“ од авторот Милан Божиќ.

Повеќе...

Кривична за бившиот градоначалник на Вевчани

Поради постоење основи на сомнение за сторено казнено дело „злоупотреба на службена положба и овластување, полициската станица од Струга  против лицето П.И.  (46) од Вевчани, поднесе кривична пријава.

Повеќе...

Министрите за култура од земјите во регионот во посета на Вевчани

Министри за култура и нивни заменици од регионот кои утре во Охрид ќе учествуваат на министерската конференција на Советот на министри за култура  на Југоисточна Европа  вечерва ја посетија Општина Вевчани.

Повеќе...

Вевчанскиот градоначалник ги поздрави полуматурантите

Денес  градоначалникот на општина Вевчани во својот кабинет ги прими полуматурантите од општинското основно училиште „Страшо Пинџур“ Вевчани.

Повеќе...

Група од Албанија во посета на Вевчани

На 19 и 20 јуни МЕД организираше студиска посета за група од Албанија во јабланичкиот регион. Гостите од Албанија во рамки на студиската посета во Македонија ги посетија општините Струга и Вевчани.

Повеќе...

Французите кои ја работат студијата за ски центарот во посета на Вевчани

На Јабланица изминативе денови се собираа податоци за физибилити студијата за изградба на ски-центар во Вевчани.

Повеќе...

Започна ликовната колонија во Вевчани

Во Вевчани од вчера  по петти пат се одржува Меѓународната ликовна колонија „Вевчански видувања“.

Повеќе...

И Вевчани донира за жртвите од поплавите во Србија и Босна

И граѓаните на Вевчани ја покажаа својата хуманост. Сочувствуваат со несреќата на луѓето чии домови ги уништи поплавата.

Повеќе...

  • Granit

ФОТО

 

ПРИДРУЖЕТЕ НИ СЕ НА FACEBOOK