Чет07192018

Последна промена04:01:29 PM

Back Вие сте на: Home Вести

Вести

“Каприкорн” ги повика стружани да постават македонски знамиња за “11 Октомври”

Револтирани од досегашниот однос на  градоначалникoт Зијадин Села , со непоставувањето  на државно знаме на "Илинден" и на "8 ми Септември",  Невладината организација "Каприкорн 2010" од Струга  одлучи на "11 Октомври" сами да постават државни знамиња на повеќе места низ градот.

Повеќе...

На Јабланица ќе се гради модерен ски центар

Во тек е изработка на проектот за изградба на современ ски центар на Јабланица на месноста Јанков Камен над Вевчани. Ќе се гради  викенд населба, хотели и  три и пол километри долг ски лифт.

Повеќе...

Струшкиот совет по трет пат ќе се обиде да избере претседател

Струшкиот совет шест месеци без претседател. Советниците  денес по трет пат ќе се обидат  да изберат претседател.

Повеќе...

Обид за убиство во Татеши струшко

Вчера  во 18,00 часот во ПС Струга, М.Т.(1974) од с.Горно Татеши–Струга, пријавил дека околу 14,30 часот додека бил на местото викано .„Долно Тоски“, атар на с. Горно Татеши, кон него, еден од синовите на А.И. истрелал неколку рафали со автоматско оружје, но не го погодил.

Повеќе...

ОБНОВЕНО: 29 годишно момче од Велешта загина во сообраќајка

Во тешка сообраќајна незгода што се случи рано утрово животот го загуби 29 годишно момче од Велешта.

Повеќе...

Започна изградбата на спортска сала во Вевчани

Во Вевчани интензивно започнаа градежните активности за изградба на современа спортска сала со 500 седишта.
За изградба на спортската сала општина Вевчани вложи околу 30 000 евра во изградба на потпорни ѕидови на локацијата каде што се гради салата.

Повеќе...

Вандали кршеле икони и палеле во црква во село Октиси

Непознати вандали деновиве ја обиле вратата од црквата "Свети Димитрија" на влезот во селото Октиси струшко. Влегле во храмот и искршиле неколку икони, дознава Охриднет. Ги собрале црковните свеќи на масата со платно во средината на црквата и ги запалиле. Вистинско чудо е што огнот не го пеплосал храмот.

Повеќе...

Струга конечно избра претседател на Совет

После шест месеци конечно  струшките советници денес  избраа претседател.Абдула Ќазимоски ќе биде првиот човек на  Советот на општина Струга.

Повеќе...

Привршува изградбата на конаците на манастирот “Свети Спас“ во Вевчани

Во тек е завршната фаза од доизградбата на конаците на манастирот Св.Спас (Горни) во општина Вевчани.

А.Д. МЕПСО донираше 15.000 евра за доизградба на конаците а локалната самоуправа обезбеди средства за изградба на видиковец под 25 метарскиот крст над манастирскиот комплекс.

Повеќе...

  • Granit

ФОТО

 

ПРИДРУЖЕТЕ НИ СЕ НА FACEBOOK