Саб12162017

Последна промена01:44:15 PM

Back Вие сте на: Home Вести

Вести

Четврт Меѓународен фолклорен фестивал “ПОБРАЖЕЊЕ“ Вевчани

Научна вечер, фолклорно дефиле низ вевчанските улуци, песни и ора на голем број културно уметнички друштва од земјата и странство, како и концерт на ЉУБОЈНА се само дел од богатата културно уметничка програма во рамките на IV-от Меѓународен фолклорен фестивал “ПОБРАЖЕЊЕ“ – Вевчани.

Повеќе...

„Вевчанско културно лето“ вечерва со промиција и филмска претстава

Вечерва од 18 часот во вевчани, во рамките на Вевчанското културно лето – 2014, ќе бидат промовирани шест книги со „Македонски народни умотворби“ од областа Голо Брдо во Албанија. Книгите се дела на познатите автори -собирачи на македонските народни умотворби Цветан Мазнику и проф. д-р. Вита Која од Тирана.

Повеќе...

Американка свири зурла, јапонец игра оро, а швајцарци им пеат

Американка свири зурла, јапонец игра  оро,  а норвежани швајцарци, холанѓани и полјаци  пеат македонски народни песни.

Повеќе...

Донација од 150 000 евра за Здравствен дом Вевчани

Денес Директорот на Здравствен дом „Д-р Светозар Чочороски“ Вевчани, Боро Пешиноски и градоначалникот на општина Вевчани, Цветомир Угриноски примија донација вредна 150.000 американски долари.

Повеќе...

Светна клучката кај Вевчани

Светна раскрсницата пред општина Вевчани. Во должина од 350 метри Агенцијата за патишта постави девет канделабри  со висина од 10 метри.

Повеќе...

Креативни драмски работилници за вевчанските деца

Во рамките на вевчанското културно лето „ВевКул 2014“, со поддршка на општината Вевчани, детскиот креативен центар „Ѕвезда“ и продукцијата „Кат“, од 23 до 27 јули се одржаа креативни драмски и костимографски работилници за ученици.

Повеќе...

Изложби и концерти на Вевчанското културно лето

Во рамките на Вевчанското културно лето ВЕВКУЛ 2014 се отвори Изложбата на стари фотографии од Стојан Кукунешоски. Изложбата е отворена во Клубот на пензионери во  Вевчани и ќе трае до недела.

Повеќе...

Вевчани доби Академија на убави уметности

Вевчани доби своја  Академија на  уметности (АУУВ).  Денес точно во  минутa до 12 часот, свечено започна со работата  Академијата на убавите уметности Вевчани.

Повеќе...

Богата програма на Вевчанско културно лето -ВЕВКУЛ 2014-

Овогодинешното Вевчанското културно лето Вевкул 2014 ќе донесе богата културна понуда и ќе го издигне културното живеење во општината.

Повеќе...

  • Granit

ФОТО

 

ПРИДРУЖЕТЕ НИ СЕ НА FACEBOOK