Вто01232018

Последна промена10:40:05 PM

Back Вие сте на: Home Вести

Вести

Избрани членовите на Вевчанската академија

Професoрките Гордана Силјаноска и Мирјана Алулоска – Мирческа, писателите Бранко Цветкоски и Јован Стрезоски, архитектот Јован Стефановски – Жан, режисерот Дејан Пројковски и естраднот уметник Дарко Гелев – Брејк се дел од членовите на Академијата за убави уметности Вевчани што денеска беа избрани на конститутивното Собрание.

Повеќе...

Угриноски ги поздрави првачињата во Вевчани

Градоначалникот на општина Вевчани денеска присуствуваше на приредбата што во чест на првачињата се одржа во ООУ „Страшо Пинџур“ Вевчани.

Повеќе...

Фестивалот ,, Пображење,, Вевчани во знакот на научна трибина

Четвртиот по ред меѓународен фолклорен фестивал ,, Пображење,, Вевчани годинава ќе измине во знакот на научна трибина на тема ,, Регионалната етнологија и етничките карактеристики во Македонија во почетокот на 20 век,, и ,, Нематеријалното културно наследство на Вевчани,,

Повеќе...

Груевски денеска во посета на Вевчани

Премиерот Никола Груевски денеска  ја посети општина  Вевчани каде изврши увид на градежните работи на спортската сала, која се очекува да биде пуштена во употреба во ноември годинава.

Повеќе...

Вевчани тагува

Ден на жалост е денес во Вевчани. Празни се улиците вевчански, ја нема познатата раздвиженост низ вевчанските улици и сокаци. Нема музика од кафулината, празни се столчињата и масите. Нема смеа и ведрина во Вевчани.

Повеќе...

Вевчани чувар на традицијата и духот на македонскиот народ

-Вевчани со векови го негува и презентира фолклорното творештво на македонскиот народ. Од самото срце на Вевчани, од прекрасната недопрена природа, во живо сеќавање ги одржуваме спомените за традицијата, битот и духот на овој народ, рече синоќа заменик министерот за култура на Р Македонија,Драган Недељковиќ, пред присутните во Домот на култура во Вевчани каде по четврти пат се оддржува меѓународниот фолклорен фестивал ,, Пображење,,.

Повеќе...

Притвор за убиецот од Вевчани

Поради постоење основи на сомнение за сторено кривично дело „Убиство“ полициската станица од Струга против З.С. (56) од Вевчани поднесе кривична пријава. Него одредена му е мерка притвор во траење од 30 дена.

Повеќе...

Тениското игралиште и спортската сала во Вевчани ќе ги носат имињата на убиените Попески и Ѓурчески

На синоќешната седница на Совет на општина Вевчани советниците едногласно на предлог на гадоначалникот на општина Вевчани  донесоа две oдлуки.

Повеќе...

Вевчани во тага по изгубените млади животи

Вевчани обвинено во црно. Голема тага и болка за изгубените два млади животи. Во солзи и неверување вевчанци вчера во вечното почивалиште го испратија 43 годишниот Владо Попески.

Повеќе...

  • Granit

ФОТО

 

ПРИДРУЖЕТЕ НИ СЕ НА FACEBOOK