Пет10192018

Последна промена10:41:53 PM

Back Вие сте на: Home Вести

Вести

Струга со литија ќе се поклони на Свети Ѓорги

Со гурѓовденската литија Струга и годинава ќе му се поклони на патронот Победоносен и Великомаченик Ѓорѓи.

Повеќе...

Во Струга се креираше стратегија за Бутел

Од 24 до 26 април во Струга се одржа обука за локалната администрација од општините Гази Баба и Бутел за водење на процесот за изработка на локалните младински стратегии за двете општини.

Повеќе...

Фатен крадец на огревни дрва

Поради постоење основи на сомнение за сторено казнено дело „кражба“, полициската станица од Струга поднесе кривична пријава против Е.Ц.(57) од струшкото село Октиси.

Повеќе...

Кривична за лабуништанец, украл златна белегзија

Поради постоење основи на сомнение за сторено казнено дело “кражба“, полициската станица од Струга поднесе кривична пријава против С.М.(29) од струшкото село Лабуништа.

Повеќе...

ОБНОВЕНО: Велештанецот сам се пукал

53 годишен велештанец е тешко ранет, откако се пукал сам со пиштол в гради. Инцидентот се случи денес околу пладне во центарот на Струга.

Повеќе...

Исчезната малолетничка од струшко

Малолетно девојче си заминала од својот дом во струшкото село Корошишта и веќе два дена не е вратена.

Повеќе...

Кривична за директорот на струшки комуналец

Министерството за внатрешни работи поднесе кривична пријава против актуелниот Директор на ЈП “Комунално” од Струга, Г.К.(51) од Струга, поради основано сомнение дека сторил кривично дело “злоупотреба на службената положба и овластување” казниво по чл.353 од КЗ на РМ.

Повеќе...

Против кого полицијата од Струга поднесе пријава?

Поради постоење основи на сомнение за сторено казнено дело „несовесно работење во службата“, полициската станица од Струга поднесе кривична пријава против Љ.А.(67) од Дебар поранешен директор на ХЕЦ ,,Шпиле“ - Дебар. Во пријавата, во врска со казненото дело „затајување“опфатени се и лицата М.С. (70) и Ф.К. (57), поранешен и сегашен магационер во хидроцентралата, двајцата од Дебар.

Повеќе...

Струга градот кој не спие

Повеќе од 15 архитекти, дизајнери, урбан планери и креативни професионалци од други области кои доаѓаат од најдобрите европски универзитети, од денеска до 30-ти овој месец ќе учествуваат во проектот - Урбана резиденција „Градот, кој (не) спие", кој ќе се реализира во Струга.

Повеќе...

  • Granit

ФОТО

 

ПРИДРУЖЕТЕ НИ СЕ НА FACEBOOK