Пет02232018

Последна промена11:05:50 AM

Back Вие сте на: Home Вести

Вести

Вевчани тагува

Ден на жалост е денес во Вевчани. Празни се улиците вевчански, ја нема познатата раздвиженост низ вевчанските улици и сокаци. Нема музика од кафулината, празни се столчињата и масите. Нема смеа и ведрина во Вевчани.

Повеќе...

Притвор за убиецот од Вевчани

Поради постоење основи на сомнение за сторено кривично дело „Убиство“ полициската станица од Струга против З.С. (56) од Вевчани поднесе кривична пријава. Него одредена му е мерка притвор во траење од 30 дена.

Повеќе...

Четврт Меѓународен фолклорен фестивал “ПОБРАЖЕЊЕ“ Вевчани

Научна вечер, фолклорно дефиле низ вевчанските улуци, песни и ора на голем број културно уметнички друштва од земјата и странство, како и концерт на ЉУБОЈНА се само дел од богатата културно уметничка програма во рамките на IV-от Меѓународен фолклорен фестивал “ПОБРАЖЕЊЕ“ – Вевчани.

Повеќе...

Вевчани во тага по изгубените млади животи

Вевчани обвинено во црно. Голема тага и болка за изгубените два млади животи. Во солзи и неверување вевчанци вчера во вечното почивалиште го испратија 43 годишниот Владо Попески.

Повеќе...

„Вевчанско културно лето“ вечерва со промиција и филмска претстава

Вечерва од 18 часот во вевчани, во рамките на Вевчанското културно лето – 2014, ќе бидат промовирани шест книги со „Македонски народни умотворби“ од областа Голо Брдо во Албанија. Книгите се дела на познатите автори -собирачи на македонските народни умотворби Цветан Мазнику и проф. д-р. Вита Која од Тирана.

Повеќе...

Вевчанци потресени не паметат ваков инцидент

Мирното живописно Вевчани не памети  ваков инцидент.Бркотниците и пукотниците синоќа   ги исплашија жителите. Вознемирени и преплашени низ солзи денеска  раскажуваат за немилиот настан.

Повеќе...

Донација од 150 000 евра за Здравствен дом Вевчани

Денес Директорот на Здравствен дом „Д-р Светозар Чочороски“ Вевчани, Боро Пешиноски и градоначалникот на општина Вевчани, Цветомир Угриноски примија донација вредна 150.000 американски долари.

Повеќе...

Кафулето “Пјаца“ денеска под клуч

Поранешниот поштар 56 годишниот Здравко Србакоски е убиецот кој синоќа го предизвика крвавиот инцидент во кафеаната Пјаца во Вевчани. Тој го уби сопственикот на угостителскиот објект Владо Попески и неговиот пријател Матеј Ѓурчески .

Повеќе...

Креативни драмски работилници за вевчанските деца

Во рамките на вевчанското културно лето „ВевКул 2014“, со поддршка на општината Вевчани, детскиот креативен центар „Ѕвезда“ и продукцијата „Кат“, од 23 до 27 јули се одржаа креативни драмски и костимографски работилници за ученици.

Повеќе...

  • Granit

ФОТО

 

ПРИДРУЖЕТЕ НИ СЕ НА FACEBOOK