Чет08162018

Последна промена03:24:29 PM

Back Вие сте на: Home Вести

Вести

Седница на Собранието за избор на нови министри

По барање на премиерот Никола Груевски, денеска во 13 часот Собранието ќе одржи итна седница за избор на нови министри. Пратениците, на денешната седница ќе треба да ги констатираат оставките на министрите Гордана Јанкулоска и Миле Јанакиески и да гласаат за новиот предлог за нови министри. 

Повеќе...

5% од македонците купуваат на интернет

Само пет проценти од населението во Република Македонија купува и плаќа преку интернет. Мал е бројот и на извршени финансиски трансакции   преку мобилен телефон во земјава.

Повеќе...

Груевски реизбран за лидер на ВМРО ДПМНЕ

Никола Груевски е реизбран за лидер на ВМРО ДПМНЕ. На своето членство му вети силна и просперитетна Македонија, а на опозицијата и понуди договор за меѓупартиски консензус за пет теми кои не смеат да бидат дел од дневната политика и меѓусебните препукувања.

Повеќе...

Груевски: Во вакви моменти потребно е единство

Во текот на борбите во Куманово постоела беспрекорна кооординација меѓу државните инстутуции.

Повеќе...

Томина Недела – неделата по Велигден

Првата недела по Велигден се вика Томина недела и е посветена на светиот апостол Тома.

Повеќе...

Заседава Советот на безбедност

Мендух Тачи не се појави на состанокот на Советот на безбедност кој го свика претседателот на Република Македонија Ѓорге Иванов. Партијата ДПА ја претставува Имер Алиу, пратеник.

Повеќе...

Благоец-празник на радостната вест и на пролетната убавина

Празникот Свето Благовештение, меѓу народот познат како Благовец, Благоец, Блошчојне и сл. се смета за тежок празник. некои дури го сметаат за голем празник како Велигден поради што се вели: „Благовец, прв Велигден”.

Повеќе...

Jанкуловска: Полицијата наиде на жесток отпор од терористите

Жарко Кузмановски роден 1981 година од Брвеница Тетово,Ненад Серафимовски роден 1987 година од Зубовце Гостивар, припадник на Единицата за специјални задачи,Сашко Самојлоски роден 1982 година од Брвеница – Тетово, припадник на Единицата за брзо распоредување. И уште двајца припадници на специјалните единици се хероите кои денеска ги дадоа животите за Република Македонија.

Повеќе...

Лазарова сабота - ден пред Цветници

Лазарова сабота или Лазарици или Лазаровден — еден од поголемите христијански празници од пролетниот циклус којшто е променлив празник и секогаш се паѓа еден ден пред Цветници, кои се точно една недела пред најголемиот празник Велигден.

Повеќе...

  • Granit

ФОТО

 

ПРИДРУЖЕТЕ НИ СЕ НА FACEBOOK