Пет05242019

Последна промена07:37:40 PM

 

  • sileks
Back Вие сте на: Home Вести

Вести

Асфалтиран патот Радожда Ливадиште Елен Камен

На 24 минатиот месец претседателот на ВМРО-ДПМНЕ Никола Груевски во посета на Радожда посочи дека ќе бидат комплетирани последните 700 метри од патниот правец Радожда, Ливадишта Елен Камен.

Повеќе...

За Преображение литургија во Свети Ѓорги Струга

Дебарско-кичевската епархија ги известува своите православни верници дека на 19.08.2016 година, во црквата „Свети Ѓеоргиј“ – Струга, ќе се служи света архиерејска литургија, по повод празникот „Преображение на Господ Исус Христос“ со почеток во 9.00 часот, на која ќе чиноначалствува Неговото Високопреосвештенство митрополитот Дебарско-кичевски г. Тимотеј.

Повеќе...

Стружанец генијалец го предвиде невремето

Стружанец кому метерологијата му е хоби го предвидел силното невреме кое во саботата го зафати Скопје и околината.

Повеќе...

Струга домаќин на 44 Меѓународен ракометен турнир

Вечерва во Струга отпочнува традиционалниот Меѓународен ракометен турнир кој ќе го има своето 44-то издание.

Повеќе...

Стружанец бесправно градел угостителски објект

30 годишен стружанец заработи кривична пријава  поради постоење основи на сомнение за сторено кривично дело „бесправно градење“.

Повеќе...

Пет поетски книги во потесен избор за наградата „Браќа Миладиновци“

Жири комисијата за доделување на наградата „Браќа Миладиновци“

избра пет поетски книги во потесен избор од пристигнатите 46 од 45 автори на конкурсот за најдобра поетска книга на македонски јазик издадена помеѓу две изданија на Струшките вечери на поезијата...
Тоа се стихозбирките: „Морето ми е до колена“ од Јовица Ивановски, „Глагољубни песновиденија“ од Димитар Пандев, „Времено и трајно“ од Јован Стрезовски, „Посланија и риданија“ од Кочо Топузовски и „Светлината на Света Гора“ од Иван Џепароски.

Од нив ќе биде избран добитникот на најпрестижното годишно национално признание за поезија во Македонија, кој ќе биде соопштен на прес-конференција на жирито на 26 август за време на одржувањето на годинашните Струшки вечери на поезијата. Составот на жири-комисијата и понатаму ќе остане таен до донесувањето на конечната одлука.

- Согласно програмските измени од минатата година, во посебна програмска содржина ќе бидат претставени поетите чии книги се нашле во потесниот избор, соопшти дирекцијата на фестивалот.

Извор:cooltura.mk

ФОТО: Изгоре глисер во Струга

Глисер  марка ,,Волво" изгоре помеѓу Женска плажа и Версус во Струга.

Повеќе...

Зголемено производството на хидроелектраните на Црн Дрим

Во хидроелектраните „Шпилје“ и „Глобочица“, кои го сочинуваат хидроенергетскиот систем „Црн Дрим“ во периодот јануари-јули произведени се вкупно 354 милиони киловат часови електрична енергија.

Повеќе...

12 дена чекал да ја пријави сопругата за исчезната

Стружанец, чекал 12 дена да го пријави исчезнувањето на неговата сопруга.

Повеќе...

  • Granit

ФОТО

 

ПРИДРУЖЕТЕ НИ СЕ НА FACEBOOK