Чет06212018

Последна промена04:38:54 PM

Back Вие сте на: Home Вести

Вести

Група од Албанија во посета на Вевчани

На 19 и 20 јуни МЕД организираше студиска посета за група од Албанија во јабланичкиот регион. Гостите од Албанија во рамки на студиската посета во Македонија ги посетија општините Струга и Вевчани.

Повеќе...

Започна ликовната колонија во Вевчани

Во Вевчани од вчера  по петти пат се одржува Меѓународната ликовна колонија „Вевчански видувања“.

Повеќе...

И Вевчани донира за жртвите од поплавите во Србија и Босна

И граѓаните на Вевчани ја покажаа својата хуманост. Сочувствуваат со несреќата на луѓето чии домови ги уништи поплавата.

Повеќе...

Кривична за бившиот градоначалник на Вевчани

Поради постоење основи на сомнение за сторено казнено дело „злоупотреба на службена положба и овластување, полициската станица од Струга  против лицето П.И.  (46) од Вевчани, поднесе кривична пријава.

Повеќе...

Вевчанци нема да плаќаат струја доколку ЕВН не ги поправи дефектите

Општина Вевчани секојдневно се соочува со проблеми со електричното напојување. Нема ден без прекин на струјата се жалат жителите, кои уредно ги плаќаат сметките.

Повеќе...

Вевчанскиот градоначалник ги поздрави полуматурантите

Денес  градоначалникот на општина Вевчани во својот кабинет ги прими полуматурантите од општинското основно училиште „Страшо Пинџур“ Вевчани.

Повеќе...

Се поставуваат трибините во спортската сала во Вевчани

Продолжува изградбата на спортската сала во Вевчани. Деновиве се поставуваат трибините.

Повеќе...

Французите кои ја работат студијата за ски центарот во посета на Вевчани

На Јабланица изминативе денови се собираа податоци за физибилити студијата за изградба на ски-центар во Вевчани.

Повеќе...

Вевчани ќе добие Музеј на маски

Вевчани ќе добие Музеј на маски. Музејот ќе биде сместен во поранешната училишната зграда во центарот на Вевчани.

Повеќе...

  • Granit

ФОТО

 

ПРИДРУЖЕТЕ НИ СЕ НА FACEBOOK