Нед12092018

Последна промена11:17:42 AM

Back Вие сте на: Home Вести

Вести

Југозападниот регион со 7.9% учество во БДП

Според податоците на Државниот завод за статистика, најголемо учество во бруто-домашниот производ на Република Македонија, во 2014 година, има Скопскиот регион со 42.8%, додека, пак, најмало учество има Североисточниот регион со 5.0%.

Повеќе...

Се празнува Свети апостол Филип

Денес се празнува Светиот апостол Филип. 

Повеќе...

Шопинг манија - утре ,,Црн петок"

Шоpинг манијата продолжува ширум светот - утре 25 ноември е  црн петок. Треската за и најголемиот промет во интернет трговијата во годината. 

Повеќе...

Македонија на интернационалниот саем за селски туризам во Крагуевац


Во период кога селскиот, бањскиот, здравствениот и рекреативниот туризам е се поактуелен за луѓето од високоразвиените земји поради конзумирањето природна храна, чист воздух, запознавањето со културното наследство и традицијата, Македонија е одлично позиционирана на мапата за алтернативни типови туризам.

Повеќе...

Св.великомаченик Мина Чудотворец – еве што се верува за овој Светец

24ноември е денот кога се празнува Св.великомаченик Мина Чудотворец-Мартинија.

Повеќе...

Акредитирани домашните и странските набљудувачи

Државната изборна комисија (ДИК) досега има акредитирано 300 домашни и 81 странски набљудувач за предвремените парламентарни избори на 11 декември. На 6 декември завршува рокот за пријавување за набљудување на изборите според Роковникот на ДИК.

Повеќе...

Преподобен Јован Колов

Се вбројува меѓу најголемите мисирски подвижници. „Колов“ значи малечок, а тој беше малечок по раст.

Повеќе...

Кои се најплатените професии во Македонија?

Според податоците на Државниот завод за статистика, индексот на просечната месечна исплатена бруто-плата по вработен, во септември 2016 година, во однос на септември 2015 година, изнесува 101.0 %

Повеќе...

Изгазен пешак кај Колари

Еден пешак  го загуби животот во тешката сообраќајна несреќа  што синоќа во 18 часот се случи на магистралниот пат Кичево-Гостивар, во близина на селото Колари.

Повеќе...

  • Granit

ФОТО

 

ПРИДРУЖЕТЕ НИ СЕ НА FACEBOOK