Вто12182018

Последна промена12:25:26 PM

 

Back Вие сте на: Home Вести

Вести

Свети Јулијан, Преподобен Даниил....

Денешниот ден МПЦ го посветила на неколку значајни светители.....

Повеќе...

Јапонски тур оператори заинтересирани за Македонија

Туристичките потенцијали на Македонија и можностите за субвенционирање кои ги нудат Агенцијата за промоција и поддршка на туризмот и Владата се презентирани пред повеќе од 30 јапонски тур оператори во рамки на Саемот за туризам во Јапонија (JATA EXPO 2016).

Повеќе...

Нови цени на горивата

Од синоќа на полноќ цената на ЕУРОСУПЕР БС ­ 98 и Екстра лесното масло за домаќинство се намалува за 0,5 денари за литар, а на ЕУРОСУПЕР БС­95 и на ЕУРОДИЗЕЛОТ останува иста.

Повеќе...

Уште колку неработни денови ни останаа до крајот на годината?

Еве уште колку неработни денови ни останаа до крајот на годината.

Повеќе...

Спомен на чудата на Свети Арханѓел Михаил

Според календарот на МПЦ (Јулијанскиот календар) денеска е 6 септември. Денеска е Спомен на чудата на Св. Архангел Михаил.

Повеќе...

Македонија се претстави во Лондон

Агенцијата за промоција и поддршка на туризмот (АППТ) го презентираше целиот туристички потенцијал на Македонија пред стотици туроператори од Обединетото Кралство и светот, на септемвриското вмрежување на туристичката индустрија во Лондон.

Повеќе...

Светиот пророк Захарија и праведна Елисавета

Денешниот ден 18 септември МПЦ го посветила на повеќе светители....

Повеќе...

Заврши летото, денес почнува есента

Есента во Македонија и на северната хемисфера на Земјата почнува денеска во 16 часот 22 минути. Во истовреме на јужната Земјина полутопка ќе почне пролетта.

Повеќе...

Промовирана книгата ,,Светлината на Света Гора" од Иван Џепароски

Во рамките на Вевчанското културно лето-2О16 и Академијјата на убави уметности,во храмот Свети Никола ,пред голем број љубители на книгата и во присуство на градоначлникот на Вевчани Цветомир Угриноски,како и директорот на Струшките вечери на поезијата Мите Стефоски,беше промовирана книгата „Светлината на Света Гора“од Иван Џепароски кој е годинешен добитник на наградата „Браќа Миладиновци“за најдoбра поетска книга на македонски јазик напишана меѓу два фестивалски изданија на Струшките Вечери на поезијата.

Повеќе...

  • Granit

ФОТО

 

ПРИДРУЖЕТЕ НИ СЕ НА FACEBOOK