Сре12122018

Последна промена08:44:33 AM

 

Back Вие сте на: Home Вести

Вести

Тројцата Свети архиереи

Светителите Василиј Велики, Григориј Богослов и Јован Златоуст имаат секој свој посебен ден на празнување во месецот јануари. Но овој заеднички празник е востановен во 11 век за време на царот Алексиј Комнен.

Повеќе...

Од следниот месец повисоки пензии

Од март на пензионерите ќе им бидат исплатени пензии повисоки за 600 денари. Министерството за финансии, МТСП, ПИОМ и пензионерите ги усогласија пресметките за зголемување на пензиите.

Повеќе...

Почнува хемиската кастрација на педофилите

Македонија е единствена земја во регионот која ги направи овие измени и воведе хемиска кастрација за да се заштитaт децата, пишува денешен Вечер.

Повеќе...

Од денес нови цени на горивата?

Дали ќе поскапат горивата во земјава? Денес Регулаторната комисија за енергетија ќе ги објави новите, малопродажни цени на нафтените деривати.

Повеќе...

Европарламентот со заложба за почеток на преговорите со ЕУ

На пленарната сесија на Европскиот парламент во Стразбур, уште еднаш беше повикан Советот на Европската унија да утврди датум за почеток на преговорите за членство на Македонија во ЕУ, јавува Дојче веле.

Повеќе...

Паѓаат цените на становите

Се намалува изградбата на станови во земјава – покажуваат податоците на Државниот завод за статистика, а паѓаа и цените на становите, се вели во извештајот на НБРМ, пишува Фактор.

Повеќе...

Македонец крадел во Врњачка Бања

Српската полиција соопшти дека во Врњачка Бања е уапсен 38-годишниот македонски државјанин Г.Г.П. под обвинение за тешка кражба.

Повеќе...

Свети Григориј Богослов, архиепископ Цариградски

Роден во Назијанз од татко Елин и мајка христијанка. Пред да се крсти учеше во Атина заедно со Св. Василиј Велики и со Јулијан Отстапник. Често му пророкуваше на Јулијан дека ќе биде отстапник од верата и гонител на Црквата, како што и стана.

Повеќе...

Усвоени измените на кривичниот законик

Собранието на Република Македонија денеска во рамки на 84. седница ги исвои измените на Кривичниот законик. Тие треба да обезбедат поголема правна сигурност за граѓаните и да спречат субјективизам во изрекување на кривични санкции од страна на некои судии или судови.

Повеќе...

  • Granit

ФОТО

 

ПРИДРУЖЕТЕ НИ СЕ НА FACEBOOK