Пет06052020

Последна промена04:47:06 PM

SCREEN

Cpanel

          

  • sileks
Back Вие сте на: Home Вести

Вести

Во Струга се креираше стратегија за Бутел

Од 24 до 26 април во Струга се одржа обука за локалната администрација од општините Гази Баба и Бутел за водење на процесот за изработка на локалните младински стратегии за двете општини.

Повеќе...

Кривична за лабуништанец, украл златна белегзија

Поради постоење основи на сомнение за сторено казнено дело “кражба“, полициската станица од Струга поднесе кривична пријава против С.М.(29) од струшкото село Лабуништа.

Повеќе...

ОБНОВЕНО: Велештанецот сам се пукал

53 годишен велештанец е тешко ранет, откако се пукал сам со пиштол в гради. Инцидентот се случи денес околу пладне во центарот на Струга.

Повеќе...

Исчезната малолетничка од струшко

Малолетно девојче си заминала од својот дом во струшкото село Корошишта и веќе два дена не е вратена.

Повеќе...

Кривична за директорот на струшки комуналец

Министерството за внатрешни работи поднесе кривична пријава против актуелниот Директор на ЈП “Комунално” од Струга, Г.К.(51) од Струга, поради основано сомнение дека сторил кривично дело “злоупотреба на службената положба и овластување” казниво по чл.353 од КЗ на РМ.

Повеќе...

Против кого полицијата од Струга поднесе пријава?

Поради постоење основи на сомнение за сторено казнено дело „несовесно работење во службата“, полициската станица од Струга поднесе кривична пријава против Љ.А.(67) од Дебар поранешен директор на ХЕЦ ,,Шпиле“ - Дебар. Во пријавата, во врска со казненото дело „затајување“опфатени се и лицата М.С. (70) и Ф.К. (57), поранешен и сегашен магационер во хидроцентралата, двајцата од Дебар.

Повеќе...

Струга градот кој не спие

Повеќе од 15 архитекти, дизајнери, урбан планери и креативни професионалци од други области кои доаѓаат од најдобрите европски универзитети, од денеска до 30-ти овој месец ќе учествуваат во проектот - Урбана резиденција „Градот, кој (не) спие", кој ќе се реализира во Струга.

Повеќе...

Фатен крадец на огревни дрва

Поради постоење основи на сомнение за сторено казнено дело „кражба“, полициската станица од Струга поднесе кривична пријава против Е.Ц.(57) од струшкото село Октиси.

Повеќе...

Кривична за стружанец оти бесправно градел

Поради постоење основи на сомнение за сторено казнено дело „Бесправно градење“, полициската станица од Струга поднесе кривична пријава против А.М.(51) од Струга.

Повеќе...

  • Granit

ФОТО

 

ПРИДРУЖЕТЕ НИ СЕ НА FACEBOOK