Саб01162021

Последна промена09:48:28 AM

SCREEN

Cpanel

  

  • sileks
Back Вие сте на: Home Вести

Вести

Струга ги испрати гостите, завршија Струшките вечери на поезијата

Со големата поетска манифестација „Мостови“, вчеравечер на Мостот на поезијата, на истекот на Црн Дрим од Охридско Езеро, Струга и стружани се простија од гостите - учесници на 58-то издание на „Струшки вечери на поезијата“ (СВП),  најстариот поетски фестивал во светот што се одржува во континуитет секоја година.

Повеќе...

Бесплатен превоз за Меѓународното поетско читање „Мостови“

Бесплатен превоз од Скопје за Струга  по повод Меѓународното поетско читање „Мостови“.

Повеќе...

Струшката „Дрим Билдинг“ демантира, не платиле рекет на Боки

Адријан Амзоски и фирмата „Дрим Билдинг“ од Струга демантира дека на Бојан Јовановски – Боки 13 му платил 261.853 евра за да специјалната обвинителка Катица Јанева му го повлече обвинението, соопшти Амзоски.

Повеќе...

Поетски портрет на Влада Урошевиќ, читања на странски поети и промоции

Поетот, прозаист, пензиониран универзитетски професор по книжевност Влада Урошевиќ и неговото поетско творештво беа првата од содржините што ја одбележаа вчерашната вечер на Струшки вечери на поезијата.

Повеќе...

Зачестија физичките напади во Струга


Утрово ново нарушување на јавниот мир во Струга.

Повеќе...

ФОТО: Обновна диорамата во струшкиот музеј

Обновувањето на диорама во музејот во Струга заврши.

Повеќе...

Голема тепачка на бензиска во струшко

Тепачката кај Велешта била „зачинета“ со тврди предмети.

Повеќе...

Денеска почнуваат Струшките вечери на поезијата

58- от поетскиот фестивал „Струшки вечери на поезијата“ пат ќе биде отворен денеска.

Повеќе...

Струшките пензионери во посета на село Слепче

На15 август 2019 година,група од 50 – тина пензионерки и пензионери членки на ЗП - Струга,предводени од претседателката на Активот на жени пензионерки Елисавета Лазареска и претседтелот на Собранието и ИО Милорад Трпоски,направија незаборавна еднодневна екскурзија до селото Слепче Демирхисарско.

Повеќе...

  • Granit

ФОТО

 

ПРИДРУЖЕТЕ НИ СЕ НА FACEBOOK