Вто08042020

Последна промена03:26:05 PM

SCREEN

Cpanel

  

  • sileks
Back Вие сте на: Home Вести

Вести

Украдени пиштол и злато во струшко Бороец

Вчера година во 14.20 часот во Полициското одделение Велешта, струшко, С.И. (56) пријавил дека истиот ден околу 00.00 часот непознат сторител извршил тешка кражба во куќата сопственост на Ш.С. од с.Бороец, струшко, кој бил на привремена работа во Швајцарија.

Повеќе...

На струшкото крајбрежје, доградувал апартмани на „црно“

56 годишен бизнисмен од струшкото село Биџево сакал да доградува апартмани во близина на езерото кај хотелот „Макпетрол“ до Калишта.М.Ќ. започнал бесправна градба во август годинава а од струшката полиција заработил кривична пријава.

Повеќе...

4o килограми дрога фатени кај струшко Калишта

Во голема акција на криминалистичката и униформираната полиција од Охрид и Струга, синоќа кај струшко Калишта, пронајдени се 4o килограми опојна дрога марихуана. Дрогата во автомобил ја превезувале две лица. Струшката полиција против Е.И. (26) од гостиварското село Лакавица и Б.Р.(34) од Гостивар, поднесе кривична пријава поради постоење основи на сомнение за сторено казнено дело „недозволено производство и пуштање во промет на наркотични дроги, психотропни супстанци и прекурсори“ а судот им одреди 30 дневен притвор.

Повеќе...

Стрезовски се „закити“ со „Державин“

Струшкиот поет Јован Стрезовски е добитник на наградата „Державин“ што се доделува за најдобра стихозбирка објавена во периодот од јули 2015 до јули оваа година. Високото признание Стрезовски го доби денеска за поетската книга „Времено и трајно“, објавена во издание на „Матица македонска“.

Повеќе...

Неофицијално голема полициска акција во струшко, запленети околу 40 кг. марихуана

Голема полициска акција во струшко за спречување трговија со дрога.

Повеќе...

Привршува изградбата на ОДВ електрик крај Струга

Привршува и градбата на фабриката на германската ОДВ Електрик во ТИРЗ Струга, инвестиција од околу 1000 вработувања и планот за околу еден месец да почнат со преселување од адаптираниот објект во кој сега работат, во новоизградената фабрика.

Повеќе...

Пожар во полициската станица во Франгово

Ноќеска, пожар избувнал во просториите на полициската станица за граничен надзор, кај струшкото село Франгово. Среќа е што нема повредени.

Повеќе...

Македонец фатен со марихуана кај Ќафасан

Обид за шверц на 2,688 килограми марихуана е спречен вчера при редовна царинска контрола на граничниот премин Ќафасан.

Повеќе...

Нова спортска сала во село Дрслајца

Заменик министерот за образование и наука Спиро Ристовски денеска ја пушти во употреба спортската сала во склоп на основното училиште „Свети Климент Охридски“ во струшкото село Драслајца, инвестиција од 23 милиони денари на Министерството за образование и наука.

Повеќе...

  • Granit

ФОТО

 

ПРИДРУЖЕТЕ НИ СЕ НА FACEBOOK