Сре06262019

Последна промена11:13:47 AM

 

  • sileks
Back Вие сте на: Home Вести

Вести

Вевчанскиот карневал почнува на 10 Јануари

Овогодишните свечености по повод празникот Василица,односно стара Нова година ќе започнат на 10 јануари ( вторник) со трибина посветена „Перспективите на руралниот туризам“ со посебен осврт на општина Вевчани.Водител на трибината е истакнатиот туризмолог проф.д-р.Никола Панов од Институтот за географија при природно-математичкиот факултет Скопје.

Повеќе...

Над 1.000 маски ќе продефилираат на Вевчанскиот карневал 2017

Традиционалните маски - зет и невеста, Глупавиот Август и музичарите, заедно со останатите со кои на сатиричен начин се опишуваат случувањата во изминатите 12 месеци и годинава ќе продефилираат на Вевчанскиот карневал 2017 со кој се слави доаѓањето на Новата година според стариот календар.

Повеќе...

Промоција на книгата ,,Лековитите билки" на Петар Мојсоски

На 6 Ноември оваа година,се одржа промоција на книгата „Лековитите билки за лекување на органите за дишење“Промотори на книгата беа Проф.д-р Билјана Бауер професор на Фармацевскиот факултет при Универзитетот Св.„Кирил и Методиј“-Скопје,Професор д-р Здравко Крстаноски од Охрид и Д-р Милош Мојсоски,доктор по медицина.

Повеќе...

Уште многу значајни проекти за Вевчани

Министерот  за финансии Кирил Миноски денеска задоволен од посетата на општина Вевчани.

Повеќе...

ФОТО: Еве како изгледа кејот на Вевчанска река

Се гради шеталиштето вдолж Вевчанска река. Во автентичен стил од камен овој проект  ќе ја  подобри туристичко - рекреативната инфраструктура во општина Вевчани.

Повеќе...

Се разубавува туристичко Вевчани

Се уредува туристичко Вевчани. Привршува изградбата на кејот на Вевчанска река. Во автентичен стил од камен и дрво шеталиштето ќе биде уште едно препознатливо место за рекреација на туристите.

Повеќе...

КУД ,,Дримкол" достојно ја претстави македонската култура во Литванија

Синоќа со целовечерен концерт на КУД ,,Дримкол,, од Вевчани, македонскиот фолклор и традиција беа презентирани во Вилнус, Р. Литванија. Овој концерт беше дел од проектот ,, Денови на македонската култура во Литванија,, во организација на Европскиот универзитетот за хуманистички науки од Вилнус. 

Повеќе...

Иранските туроператори добија вевчански пасоши

Денес општина Вевчани беше посетена од тур оператори од Иран кои планираат во иднина да носат туристи од Иран кои ќе ја посетат Македонија, а на мапата за посета е и Вевчани.

Повеќе...

Куќата на Китановци повеќе од еден век гордост на Вевчани

Куќата на Китановци, чии темели се поставени во 19 век, е гордоста на Вевчани.

Повеќе...

  • Granit

ФОТО

 

ПРИДРУЖЕТЕ НИ СЕ НА FACEBOOK