Пет11222019

Последна промена11:20:32 PM

SCREEN

Cpanel

          

  • sileks
Back Вие сте на: Home Вести

Вести

Повисоки плати за полицијата

До 2018 година платите на  вработените во МВР ќе пораснат за 20%. Секоја година платата на полициските службеници ќе се зголемува за 5 %.

Повеќе...

Нов туристички производ - Балканска планинарска авантура

Производот “BALKAN HIKING ADVENTURE“ е креиран во текот на 2015год. со поддршка на Германското Друштво за меѓународна соработка - ГИЗ , преку Сојузното Министерство за меѓународна соработка и развој на Германија - БМЗ, со цел поттикнување на економскиот развој во пограничните области на Полошкиот, Југозападниот и Пелагонискиот регион.

Повеќе...

Утре неработен за Турците

21 декември-Денот на настава на турски јазик е неработен ден за граѓаните припадници на турската заедница во Република Македонија.

Повеќе...

Не очекува сончева недела

Денеска имаме постудено и магливо утро по котлините, но сончевото и ведро време со мала облачност брзо ќе преовладее во целата земја.

Повеќе...

Свети Нектариј Битолски - заштитникот на Битола

Денес според календарот на МПЦ се празнува Свети Нектариј Битолски.

Повеќе...

Денес прекин на сообраќајот кај Пресека

 Сообраќајот на патниот правец А2 Кичево – Охрид, утре ќе биде привремено прекинат. Поради изведување градежни работи поврзани со изградбата на автопатот Охрид-Киќево, прекинот ќе биде кај селото Врбјани и ќе трае во временски интервали од петнаесеттина минути од 12:30 до 14:30 часот.

Повеќе...

Новата година може да биде снежна

Се повеќе е јасно дека до крајот на годинава речиси и да нема никакви шанси да видиме вистинска зима. Синоптичката ситуација која ќе доминира во наредниов период од 10-12 дена е антициклонална, и истата ќе услови „стационирање“ на потопла воздушна маса над нашите краишта, прогнозира Метеопро.

Повеќе...

Утревечер отпочнува зимата

 

Утревечер на две секунди пред полноќ, ќе отпочне зимата. Во понеделник нвечер, на северната хемисфера, во точно 23 часот и 58 минути започнува зимата.

Повеќе...

Значителен пад на цените на горивата

Нова корекција на малопродажната цена на нафтените деривати треба да објави денеска Регулаторната комисија за енергетика. Според последните податоци кои доаѓаат од светските берзи, се очекува позначително намалување на цените на нафтените деривати.

Повеќе...

  • Granit

ФОТО

 

ПРИДРУЖЕТЕ НИ СЕ НА FACEBOOK