Сре09232020

Последна промена08:42:42 PM

SCREEN

Cpanel

  

  • sileks
Back Вие сте на: Home Вести

Вести

Мултиетнички концерт за Нова година во Струга

Струга конечно организира масовен дочек на Новата година. После шест години за оваа намена од општинската каса се  издвоени два милиони и двесте илјади денари.

Повеќе...

Струшкиот совет ќе избира командир на полиција

Струшките советници на 8- та седница на Советот денеска ќе избираат командир на ПС Струга.

Повеќе...

Четири месеци нема кој да ја погреба бугарската туристка

И после  четири месеци бугарската туристка,  која  беше пронајдена мртва  во Струга се уште  не е погребана.Телото на 63 годишната Павлина Христова Панчева од Софија  се наоѓа во Битолската капела.

Повеќе...

Бесплатни здравствени прегледи во струшките села

Тимовите на Здравствен Дом Струга вчера  ги посетија селата Ложани , Драслајца , Мороишта и  Мислешево.  Медицинските екипи вршеа бесплатни прегледи на шеќер , крв , ЕКГ.

Повеќе...

ОБНОВЕНО: Момчето од Велешта умрело на пат кон болница

Едно лице го загуби животот во тешката сообраќајната незгода што синоќа  во 22 часот и 30 минути  се случи на регионалниот пат Охрид-Дебар во близина на струшкото село Велешта.

Повеќе...

Струга собира пари за лекување на Емилија

Преку забава и смеа да и помогнеме на малата Емилија Попеска од Вевчани,  која поради предвремено раѓање била сместена во инкубатор каде што се здобила со оштетување на видот.

Повеќе...

ОБНОВЕНО: Почина повредениот во сообраќајката кај Велешта

Доцна вечерва, во охридската болница „Св.Еразмо почина 20 годишното момче што околу 22 часот беше тешко повредено во сообраќајката  на патот пред струшкото село Велешта.

Повеќе...

Притвор за лихвари од Велешта кои малтретирале семејство од Струга

Поради постоење основи на сомнение дека ги сториле кривичните дела „Лихварство“, „Грабнување“, „Предизвикување општа опасност“ и „Недозволено изработување,држење и тргување со оружје или распрскувачки материи“, полициската станица од Струга, против 48 годишен жител на велешта и неговите три синови поднесе кривична пријава.

Повеќе...

Струга преплавена со албански знамиња

По повод 101 година од албанското знаме денеска  во Струга на секој чекор се развеаа албанските знамиња.

После жестоки реакции на македонците до албанските знамиња комуналното претпријатие постави и македонски знамиња.

Повеќе...

  • Granit

ФОТО

 

ПРИДРУЖЕТЕ НИ СЕ НА FACEBOOK