Сре09302020

Последна промена08:42:07 PM

SCREEN

Cpanel

  

  • sileks
Back Вие сте на: Home Вести

Вести

Дваесет икони од овој крај препознаени во Тирана

Дваесет икони од дебарско, струшко, битолско и преспанско препознаа експерите од Македонија во Албанија. Иконите се дел од богатиот плен на албанската полиција во октомври годинава, а дел и припаѓаат на Дебарско кичевската епархија.

Повеќе...

Подгорци и Лабуништа на протест пред општина Струга

Подгорчани и лабуништани  денеска на протести пред општина Струга. Тие се против одлуката на Советот на општина Струга Водоводната заедница на Подгроци да биде под капа на општината.

Повеќе...

Возило на вода иновација на стружанец

Возило што наместо на гориво работи на вода е најновиот изум на стружанецот Димче Шипинкароски. Toj за Канал 5  вели дека со помош на хидролиза успеал да најде начин водата да ја претвори во запаллив гас.

Повеќе...

Апел за помош на шестгодишниот Иван од Струга

Шестгодишниот Иван Лековски од Струга боледува од рефрактерна епилепсија, која е дијагностицирана после примање на редовна вакцина DTP на 5 месечна возраст.

Повеќе...

И Струга ќе ја награди најубаво украсената куќа

Општина Струга по повод новогодишните празници  распиша конкурс за “Најубава новогодишна украсна куќа”.

Повеќе...

ФОТО Обезглавени споменици на македонските херои во Струга

Исчезнаа бистите на македонските херои во Струга, поставени  покрај кејот на реката Црн Дрим.

Повеќе...

Започна новогодишното украсување на Струга

И Струга годинава ќе биде празнично декорирана со новогодишни сијалички. Веќе започна украсувањето.

Повеќе...

Полицијата заплени пушки и пиштоли во струшко Делогожда

Три пиштоли и една полуавтоматска пушка како и повеќе парчиња куршуми се пронајдени при претрес извршен вчера во домот на А.Ж.(36) од струшкото село Делогожда.

Повеќе...

Два златни медали за џудо клубот "ДРИМ"

На меѓународниот божиќен натпревар организиран во  Софија Бугарија, што се одржа на 07 декември Џудо Клуб "ДРИМ" Струга учествуваше со шест натпреварувачи а освои пет медали.

Повеќе...

  • Granit

ФОТО

 

ПРИДРУЖЕТЕ НИ СЕ НА FACEBOOK