Нед01172021

Последна промена04:24:40 PM

SCREEN

Cpanel

  

  • sileks
Back Вие сте на: Home Вести

Вести

Автокампот Ливадиште отворен за посетителите

Автокампот “Ливадиште” отворен за посетителите.

Повеќе...

Во Струга состанок за безбедност на капалитата

Превенција на кражби во згодна прилика и превенција на несреќи на капалиштата на струшкото крајбрежје, се теми на состанокот што денеска во 11 часот ќе се одржи во хотелот „Дрим“ во Струга.

Повеќе...

Рекреативна тура до Света Тројца над Горно Белица

Во организација на Планинарското друштво Закамен Струга на втор ден Духовден и оваа година ќе продолжи долгогодишната традиција рекреативна тура до Парумба. Литија до црквичката посветена на Св. Тројца која се наоѓа на местото викано Парумба (Гулабица на влашки), над селото Горна Белица во Струга, на околу 1900 мнв. Се тргнува во раните утрински часови, на изгрејсонце и до црквичката се стигнува единствено пеш.

Повеќе...

Нелегално се градат плажи во струшко

Камиони со земја и градежен шут го затрупуваат брегот на Охридско Езеро на потегот од Струга кон Калишта.

Повеќе...

Конференција за управување со цврст отпад во Струга

Идната недела Струга ќе се одржи дводневна „Конференција за интегрирано управување со цврст отпад во прекуграничните и крајбрежните области во регионот на Југоисточна Европа“.

Повеќе...

Бесправно градел на државно земјиште во Калишта

Струшката крим полиција  поднесе  кривична пријава  против  И.Г.(31) од  Струга поради постоење основи на сомнение за сторено кривично дело „бесправно градење“.

Повеќе...

Сите лауреати – пензионери во Струга на јубелејната „Година на есејот“

Десеттата меѓународна литературна манифестација „Година на есејот“,што ја организира Медитеранската академија,се одржа на 2,3 и 4 јуни во Струга,Враништа и во Охруд.

Повеќе...

Летен регионален универзитет за француски јазик во Струга

Од 4 до 8 јули, во Струга ќе се одржи 17-от Летен регионален универзитет за француски јазик.

Повеќе...

Распеани струшки пензионери на ревијата песни

Пеачката група „Езерски бран“при ЗП-Струга,која во мајските 14-ти регионални ревии на песни,музика и игра,која се одржа во Кичево се кфалификува за учество на Републичката ревија,која се одржа на 7 јуни во Домот на АРМ во Скопје,а ги организира Сојузот на здруженијата на пензионери на Македонија.Мешаниот хор од Струга се претстави со песните:„Си заљубив си заљубив“,Девојченце-девојченце“и „Песна за Струга“ беше еден од најатрактивните кој доби најмногу аплаузи во салата.

Повеќе...

  • Granit

ФОТО

 

ПРИДРУЖЕТЕ НИ СЕ НА FACEBOOK