Чет11262020

Последна промена11:32:36 AM

SCREEN

Cpanel

  

  • sileks
Back Вие сте на: Home Вести

Вести

ФОТО:Струга окована во снег и мраз

Струга се уште ги чувствува последиците од неодамнешното снежно невреме. Градот на поезијата е со купишта замрзнат снег на сите страни, улиците и тротоарите се неисчистени и полни со снежни ,,планини,,.

Повеќе...

Стружанец се ,,офајдил,, откако извршил кражба

 Стружанец, новава година ја започнал со кражба и ,,заработил,, богат плен.

Повеќе...

Возете внимателно, ниски температури остатоци од снег

Сообраќајот на сите државни патишта во Македонија се одвива без забрани, по влажни коловози. На повисоките места има помали остатоци од снег на коловозите, појава на голомразица,  но без поголеми проблеми во одвивањето на сообраќајот.

Повеќе...

Премрзната жена од Шум згрижена во Св Еразмо

Жена на возраст од 60 тина година денес околу пладне е згрижена во Специјалната болница за отропедија и трауматологија Свети Еразмо, дознава "Охриднет".

Повеќе...

ФОТО: Предновогодишна Струга

Струга  блесна во Новогодишно руво. Погледнете ја атмосферата во центарот на градот. 

Повеќе...

Селата на Димкол отсечени од цивилизација, бараат помош

Десетина села во Долни Дримкол и Малесија потполно се отсечени од цивилизацијата. Јабланица, Боровец, Пискупштина, Луково, Модрич и други населени планиснки села немаат ниту струја ниту проден пат.

Повеќе...

Се менува дограмата во “Нико Нестор“

Во струшкото училиште Нико Нестор започна менување на старата дотраена дограма   со нови певеце прозори, кои ќе овозможат поголема енергетска ефикасност и потопли училници. 

Повеќе...

”Нико Нестор” со нова фасада

Струшкото училиште “Нико Нестор” комплетно реновирано. Старата училишна зграда која повеќе од 50 години не беше обновена денес светна во нов сјај. Новата фасада е направена со средства од бизнис заедницата со донација вредна  6000 евра.

Повеќе...

Муницијата ја чувал во саксии за цвеќа

Поради постоење основи на сомнение за сторено казнено дело „ Недозволено изработување, држење и тргување со оружје или распрскувачки материи“, полициската станица од Струга  поднесе кривична пријава против Д.У. (26) од струшкото село Корошишта.

Повеќе...

  • Granit

ФОТО

 

ПРИДРУЖЕТЕ НИ СЕ НА FACEBOOK