Сре09302020

Последна промена08:42:07 PM

SCREEN

Cpanel

  

  • sileks
Back Вие сте на: Home Вести

Вести

Се одлага издавањето регистарски таблици за Вевчани

Од технички причини се одлага издавањето регистарски таблички за жителите на општината Вевчани со ознаката VV.
Ова е одговорот што вевчанци го добиваат во полициската станица во Струга при регистрацијата на нивните патнички возила и поднесување барање за добивање таблички со новите ознаки.

Повеќе...

И втората средба Тимотеј Сулејмани без конкретен договор

Тимотеј и Сулејмани разговараа еден час , но не договорија ништо конкретно. И натаму не се знае кога ќе отпочне обновата на локалната црква во Октиси.

Двајцата само ветија дека ќе да работат со своите верници за да се смират страстите и тензиите и да се најде заедничко решение.

Повеќе...

Вевчанци добија најсовремено училиште

Учениците во Вевчани добија најсовремено училиште. Објектот, кој е изграден нов од темел се протега на 2500 метри квадратни.

Училиштето располага со дваесет комплетно опремени училници и кабинети, библиотека, простории за фолклорна и ликовна секција, трпезарија и млечен ресторан.

Повеќе...

Продолжуваат средбите за "случајот" Октиси

Денеска митрополитот дебарско кичевски Влаиката Тимотеј  и муфтијата на ИВЗ Струга Салим Сулејмани на заедничка средба да најдат излез за смирување на тензиите што настанаа пред десетина денови при  обидот да се постави камен темелник за обновување на црквата "Свети Димитрија" во селото Октиси, јави "Дојче Веле".

Повеќе...

26 ти Извиднички натпревар во Струга

Извидничкиот одред „Крсте Јон“ од Струга, сместен на чекор до Охридското езеро е домаќин на 26-от извиднички натпревар „Струга 2013“.

Вкупно пет извиднички одреди со 22 екипи од целава земја учествуваат на традиционалниот извиднички натпревар што од вчера се одржува во Струга. За време на тридневните извиднички натпреварувања, 120 извидници ќе ги одмерат своите знаења и вештини во низа извиднички дисциплини во поединечна и групна категорија.

Повеќе...

Спасен давеник во Струга

Вистинска драма се случувала претпладнево на машка плажа во Струга. Младо момче е спасено откако започнало да дава знаци на давење и да бара помош кратко време по влегувањето во езерските води.

Повеќе...

Груевски: Да се најде решение за проблемот во Октиси

Премиерот Никола Груевски денеска изјави дека треба да се најде решение за недоразбирањата околу изградбата на црква во струшко Октиси и да продолжи добриот соживот на жителите во селото, јави МИА.

Повеќе...

Осветен куполниот крст на манастирот во Вевчани

За само три месеци рекордно заврши првата фаза од изградбата на манастирот “Свети Великомаченик Ѓорѓи” на влезот во општина Вевчани.

Денеска беше поставен и осветен крстот на духовниот храм, кој е издигнат веднаш до Порта Вевчани.

Повеќе...

Села со времена мерка сака да ја одложи изградбата на црквата во Октиси

Струшкиот градоначалник Зиадин Села поднел барање до судот за воспоставување на времена мерка за Решението за градба на параклисот во село Октиси, додека се изнајде решение за проблемот и се смират страстите меѓу жителите од христијанска и муслиманска вероисповест, јавува порталот republika.mk .

Повеќе...

  • Granit

ФОТО

 

ПРИДРУЖЕТЕ НИ СЕ НА FACEBOOK