Саб01232021

Последна промена12:49:14 PM

SCREEN

Cpanel

   

  • sileks
Back Вие сте на: Home Вести

Вести

Уапсен жител на Албанија на Ќафасан

Вчера  во  09.00 часот на граничниот премин -Ќафасан, на влез во Р.Македонија, при извршените гранични проверки било констатирано дека 26 годишниот Ј.К. од Р.Албанија, е евидентиран  во стоп-листата.

Повеќе...

Велештанец во кафаната си чувал марихуана

Угостител од Велешта, во својот локал во Велешта си чувал помала количина марихуана. На 20-ти јануари годинава, при претрес извршен во угостителски објект без ознаки лоциран во центарот на селото Велешта, со кој работел Д.Б. (29), на две одвоени места пронајдена била помала количина опојна дрога марихуана.

Повеќе...

Стружанка фатена со фалсификувани евра

Полицијата од  Струга поднесе кривична пријава против В.Ф. (63) од Струга поради постоење основи на сомнение за сторено кривично дело „фалсификување пари“.

Повеќе...

„Мостови на Струга“ за белгиската поетеса Руна Светликова

Белгиската поетеса Руна Светликова за стихозбирката „Оваа мека бела соба“ објавена на фламански јазик ја доби наградата „Мостови на Струга“, која фестивалот Струшки вечери на поезијата во соработка со УНЕСКО ја доделува за најдобра дебитантска книга.

Повеќе...

Стружанец со тешки повреди, искасан од пит були

Агресивни пит були искасапија случаен минувач. Настанот се случи пред неколку денови во струшкото село Мислешево. Агресивните кучиња, кои сопственикот ги чувал без заштитни маски, кафези и надзор, секавично нападнаа 34 годишен жител на Мислешево.

Повеќе...

Лабуништани се македонци, а се декларираат албанци

Лабуништани, без разлика на нивната вероисповед, православна или муслиманска, се Македонци.

Повеќе...

Двајца стружани уапсени со дрога во Тирана

Двајца стружани се уапсени вчера во Тирана поради шверц на дрога.

Повеќе...

Стружанец со нож барал враќање на паричен заем

59 годишен жител на струшкото село Шум, со нож се обидел да врати паричен заем. Тој, на 20-ти овој месец околу пладне, се упатил во домот на албанската државјанка Б.Ц. (54) со намера да побара враќање на паричниот заем од нејзиниот син Џ.Ц.

Повеќе...

Во сабота, во Струга премиера на „Кучиња“

Драмското студио „Миладин“ од Струга , во сабота премиерно ќе ја изведе претставата „Кучиња“ од Миодраг Лилиќ.

Повеќе...

  • Granit

ФОТО

 

ПРИДРУЖЕТЕ НИ СЕ НА FACEBOOK