Чет07022020

Последна промена05:11:28 PM

SCREEN

Cpanel

  

  • sileks
Back Вие сте на: Home Вести

Вести

Фатен избеган затвореник од охридскиот затвор

Затвореникот го фатила кумановската полиција.

Повеќе...

Ѓорчев се пријави за кандидат за претседател

Пратеникот Влатко Ѓорчев соопшти дека ќе се кандидира на партискиот оглас за претседател на државата.

Повеќе...

National Geographic: Македонија меѓу најдобрите дестинации за 2019

Неодамнешните вести за долготрајниот спор на Македонија со Грција го свртија вниманието кон малата балканска нација, пишува во најновото издание на Национална географија кое ја предлага Македонија како една од 28 дестинации за најдобрите патувања во 2019 година, пренесува Гласот на Америка.

Повеќе...

Свети Григориј епископ Ниски

Според календарот на МПЦ денес се одбележува спомен на Свети Григориј, епископ Ниски.

Повеќе...

Локалните избори во Охрид на 21 април

Заедно со претседателските, на 21 април,во Охрид ќе се одржат и локалните избори.

Повеќе...

Продолжен зимскиот распуст

Продолжен зимскиот распуст.

Владата на Република Македонија, покрај серијата мерки со кои се веќе задолжени надлежните министерства, во функција на заштита на здравјето на децата и во функција на скратување на времето на изложеност на загадениот надворешен воздух, донесе итна мерка за продолжување на траењето на зимскиот распуст. Одлуката се однесува на сите ученици од сите јавни и приватни основни и средни училишта во Република Македонија, а истата е донесена преку итна координација на Министерството за образование и наука, Министерството за животна средина и просторно планирање и Министерството за здравство. Продолжување на траењето на зимскиот распуст за сите ученици ќе трае во времетраење од два дена, заклучно со вторник, 22-ти јануари 2019 година. Училиштата ќе бидат во функција, учениците нема да посетуваат настава во наведениот период, стои во дописот до јавноста.Владата на Република Македонија, покрај серијата мерки со кои се веќе задолжени надлежните министерства, во функција на заштита на здравјето на децата и во функција на скратување на времето на изложеност на загадениот надворешен воздух, донесе итна мерка за продолжување на траењето на зимскиот распуст. Одлуката се однесува на сите ученици од сите јавни и приватни основни и средни училишта во Република Македонија, а истата е донесена преку итна координација на Министерството за образование и наука, Министерството за животна средина и просторно планирање и Министерството за здравство. Продолжување на траењето на зимскиот распуст за сите ученици ќе трае во времетраење од два дена, заклучно со вторник, 22-ти јануари 2019 година. Училиштата ќе бидат во функција, учениците нема да посетуваат настава во наведениот период, стои во дописот до јавноста.

Завршува Вевчанскиот карневал

Со традиционалното василичарско оро и палење на маските на двете друштва Горна и Долна маала во центарот на Вевчани попладнево завршува   Вевчански карневал.

Повеќе...

Вечерва небото се отвора и Бог исполнува желби

Христијанскo празнување и традиција Водици се празнува два дена.

Повеќе...

Вешти измамници ги демнат повозрасните граѓани


Измамниците, со старите финти наоѓаат нови жртви. 

Повеќе...

  • Granit

ФОТО

 

ПРИДРУЖЕТЕ НИ СЕ НА FACEBOOK