Чет10292020

Последна промена07:31:11 PM

SCREEN

Cpanel

  

  • sileks
Back Вие сте на: Home Вести

Вести

Конкурс за поетската награда „Мостови на Струга“ 2014

Распишан конкурсот за интернационалната награда за дебитантска книга од млад поет „Мостови на Струга“ за 2014 година која ја доделуваат Струшките вечери на поезијата и УНЕСКО. Оваа година наградата „Мостови на Струга“ ќе биде доделена по единаесетти пат.

Повеќе...

Албанка заработи кривична шверцувала два килограми хероин

Кривична пријава е поднесена против едно лице К.А. државјанин на Република Албанија, информира Царинската управа на Р.М.

Повеќе...

Се уредува дворот на Здравствен дом Струга

Деновиве започна санација на дупките во дворот на Здравствен дом Струга.

Повеќе...

„Лице в лице“ и во Струга

Струга е еден од повеќето градови во земјава каде се одбележува  глобалниот настан - Меѓународната недела на продавачи на уличен печат.

Повеќе...

Поголема заштита на планинскиот масив Јабланица- Шебеник

Во организација на Македонското еколошко друштво, денеска во Струга ќе се одржи работилница „Традиционалното користење на природните ресурси, одржливото наспроти неодржливото искористување на ресурсите“.

Повеќе...

Украдени 14 компјутери од училиштето во Велешта

Тешка кражба во ОУ„Зини Хани“ во село Велешта. Завчера непознати крадци  одзеле 14 монитори за компјутери марка „Хаиер“ и две куќишта од компјутер марка „Хаиер“.

Повеќе...

ВМРО ДПМНЕ: Села не може да ги менува имињата на улиците

На вчерашните најави  на струшкиот градоначалник Зијадин Села дека ќе менува имиња на улици и училишта денеска остро  реагираа од О.К. на ВМРО ДПМНЕ Струга. Според нив Села нема ингеренции да ги менува имиња. 

Повеќе...

Не добил на спортска, затоа украл пари од кладилница

Поради постоење основи на сомнение за сторено казнено дело „Тешка кражба на дрзок начин“ полициската станица од Струга поднесе кривична пријава против А.Н. (43) од Струга.

Повеќе...

И Струга ќе ги отстранува времените обејкти

Преку сто времени објекти, трафики и киосци ќе бидат остранети од подрачјето на општина Струга. Целта е да стави крај на урбаниот хаос во градот.

Повеќе...

  • Granit

ФОТО

 

ПРИДРУЖЕТЕ НИ СЕ НА FACEBOOK