Сре09302020

Последна промена08:42:07 PM

SCREEN

Cpanel

  

  • sileks
Back Вие сте на: Home Вести

Вести

Вакцината против корона нема да биде задолжителна

Оксфордската вакцина што ќе ја произведува фармацевтскиот гигант „Астра Зенека”, моментно е во третата фаза од клиничкото испитување.

Повеќе...

Наставата ќе се одвива онлајн со некои исклучоци

Од 81-вата седница на Владата: Наставата ќе се организира онлајн со неколку исклучоци; Се менува стратегијата за тестирање и ослободување од изолација за лицата со позитивен ПЦР; Пензиите и социјалната помош и за август ќе се исплаќа по групи....

Повеќе...

Света Петка Летна - заштитничката од несреќи и болести

Денес се слави Преподобна маченичка Параскева или Света Петка летна. Култот кон Света Петка – Летна кај нашиот народ е многу раширен. Таа се смета за заштитничка од разни несреќи, но и од многу болести.

Повеќе...

Преображение Господово - еден од големите Христови празници

Празникот Преображение на Господ Исус Христос се слави секоја година на 19 август, односно 6 август според Јулијанскиот календар. На овој ден се прославува преображението на Христос на планината Тавор, кога Господ се појавил во сета Негова слава пред апостолите Петар, Јаков и Јован.

Повеќе...

Света Ана - Успение на мајката на Богородица

Денес се одбележува споменот на Света Ана.

Повеќе...

Откривање и пренос на моштите на Св. архиѓакон Стефан

Денеска се прославува празникот Откривање и пренос на моштите на Св. архиѓакон Стефан.

Повеќе...

Света Марија Магдалина - првиот сведок на Воскресението Христово

Според календарот на МПЦ денес се одбележува спомен на Света Марија Магдалина.

Повеќе...

Од денес почнуваат Богородичните пости

За православните христијански верници денеска почнува двонеделниот Богородичен пост, кој е посветен на Успението на Пресвета Богородица. Овој пост е востановен во молитвено сеќавање на Пресвета Богородица, а со цел во периодот на неговото времетраење уште поинтензивно да се изискува молитвеното застапништво од Пресветата Богомајка.

Повеќе...

Муслиманите го слават Курбан Бајрам

Верниците од муслиманската веросиповед денеска го слават празникот Курбан Бајрам.

Повеќе...

  • Granit

ФОТО

 

ПРИДРУЖЕТЕ НИ СЕ НА FACEBOOK