Пет12042020

Последна промена01:05:03 PM

SCREEN

Cpanel

  

  • sileks
Back Вие сте на: Home Вести

Вести

Лабуништа ќе добие Итна медицинска помош

Новата Итна медицинска помош во струшкото село Лабуништа ќе опслужува повеќе од 7.000 илјади жители од селото и уште  2.000 жители од околните места во струшко, истакна денеска на прес-конференција пратеничката од ВМРО-ДПМНЕ Нола Исмајлоска.

Повеќе...

Села: Ќе ги рушам плажите - тоа го бара законот од мене

Градоначалникот Зијадин Села најави уривање на сите плажи вдолж брегот на струшкото крајбрежје.  Без оглед на милионските инвестиции во шанкови, монденски ресторани, Села за Охриднет вели не отстапувам од уривањето на плажите бидејќи тоа од мене го бара законот. 

Повеќе...

Ладните училишта ги испразнија струшките училишта

Ладните училници ги испразнија струшките училишта. Седумстотини ученици од основните училишта во Струга денеска не одржаа настава. Училниците во ОУ “Јосип Броз” останаа празни, но и училиштата во Враништа и Мислешево.

Повеќе...

Струшките училишта без струја за Села тоа е уцена од ЕВН

Без светло, во ладни училници и скратени часови денеска учеа струшките основци. Поради огромните долгови ЕВН вчера ја исклучи струјата во сите основни училишта во Струга и струшко.

Повеќе...

Жители на Велешта фатени како крадат дрва

Поради нелегален транспорт на бесправно исечено дрво во шума кое не е жигосано и без испратница, полициската станица за граничен надзор Лабуништа при регионалниот центар Запад, поднесе прекршочна пријава против К.Х. (43) и В.Х. (39) двајцата од струшкото село Велешта.

Повеќе...

Исчезната девојка од Струга

Вчера  во 10,30 часот во полициската станица Струга, Л.Ш.(44) од с.Делогожда, струшко, пријавил дека истиот ден околу 02,15 часот неговата внука А.Р.(26) од истото село заминала од дома.

Повеќе...

Ладните училници ги испразнија струшките училишта

Ладните училници  денес  ќе ги остават празни струшките училишта. Според одредени сознанија до кои дојде "Охриднет" поради ладните радијатори нема да се држи настава во повеќе  струшки училишта. 

Повеќе...

Во Делогожда, крадец одзел куферче со злато и документи

Вешт и засега непознат крадец успеал да влезе во куќа во струшкото село Делогжда одземајќи мал куфер во кој имало разновиден златен накит, лични и документи за идентификација.

Повеќе...

Во Радожда прекини во снабдувањето со струја

Радождани револтирани и лути на ЕВН,  се жалат на секојдневни прекини во електричното снабдување.

Повеќе...

  • Granit

ФОТО

 

ПРИДРУЖЕТЕ НИ СЕ НА FACEBOOK