Саб10242020

Последна промена06:29:58 PM

SCREEN

Cpanel

  

  • sileks
Back Вие сте на: Home Вести

Вести

Во Струга поставено државното знаме

Во пресрет на државниот празник “Ден на Македонската Револуционерна Борба“ , “КАПРИКОРН 2010 “ Струга  повторно ги повикува граѓаните на Општина Струга во што поголем број на своите прозорци и балкони да го истакнат македонското државно знаме .

Повеќе...

Угриноски: Нема расизам во промената на патоказите, Вевчани е чиста македонска етничка општина

Барањето за отстранување на албанскиот јазик од сообраќајните знаци пред општина Вевчани не е ниту  национализам,  ниту расизам,  туку законско барање. И тоа согласно законот за употреба на јазиците,   бидејќи Вевчани е чиста македонска етничка општина, вели градоначалникот Цветомир Угриноски.

Повеќе...

“Каприкорн 2010”: Села нека почне да руши од Теферич

 “Каприкорн 2010” Струга му препорачува на  Зијадин Села најпрвин да расчисти и да ги сруши дивоизградените спомен одбележја во  нашата општинa.

Повеќе...

Полицијата откри дрога во стан во Струга

Вчера при претрес на  полицијата во стан  на улицата .„Кузман Питу“ во Струга , пронајдени биле  две поголеми алуминиумски фолии со кафеава прашкаста непозната материја.

Повеќе...

Угриноски возврати: Портата требаше да ја изградиме во Велешта `

Градоначалникот на Вевчани експресно  одговори на заканите на струшкиот градоначалник Села, во однос на рушењето на триумфалната капија на влезот од Вевчани.

Повеќе...

Приведени србинки кои на диво работеле во локал во Струга

Граничната полиција од Охрид синоќа  приведе три    српски државјанки.

Повеќе...

Села се заканува дека ќе ја руши порта Вевчани

Струшкиот градоначалник Зијадин Села бара да се вратат старите сообраќајни знаци, на  кои името  на општина Вевчани, покрај на македонски и англиски  беше испишано и на албански јазик.

Повеќе...

“Еремија” го светна Вевчани

Комуналното впретрпијатие од Вевчани  деновиве ја светна општината.

Повеќе...

Тешка кражба во Лабуништа

На 17.10.2013 година во с.Лабуништа, струшко, во куќа сопственост на Е.К(31), непознат сторител извршил тешка кражба.

Повеќе...

  • Granit

ФОТО

 

ПРИДРУЖЕТЕ НИ СЕ НА FACEBOOK