Вто08042020

Последна промена03:26:05 PM

SCREEN

Cpanel

  

  • sileks
Back Вие сте на: Home Вести

Вести

Во недела голем празник - Пречиста

Во недела на 4 декември се слави Воведение на Пресвета Богородица. 

Повеќе...

Повторно се тресе, нова серија земјотреси

Нов земјотрес од Грција бил почувствуван и на територијата на Македонија. Пред околу еден час земјотрес од Грција бил почувствуван со 2,5 степени во Македонија.

Повеќе...

Илјадници граѓани на централниот митинг на ВМРО ДПМНЕ

Студеното време не успеа да ги спречи 80.000-те илјади Македонци од цела Македонија да дојдат во Скопје на централниот сенароден митинг на владејачката коалиција „За подобра Македонија“ и да им дадат поддршка на политиките кои гарантираат подобар живот, сигурност, унитарност и единственост на Македонија и македонскиот народ.

Повеќе...

Денот на дрвото ќе се одработи идната година

 Вчерашниот неработен ден, Денот на дрвото,  ќе  се одработи во текот на идната година.

Повеќе...

Секоја четврта жена во Македонија тепана

Најмалку една од три жени во светот е тепана, присилена на секс или на друг начин малтретирана во семејството. Македонија не е исклучок од оваа светска статистика.

Повеќе...

Полски туристи ќе доаѓаат во Охрид со чартер авио и автобуски линии

Следното лето, Охрид и Република Македонија ќе ја посетат над 5000 полски туристи. Тие преку полскиот тур оператор „Рего-Бис“, туристичката агенција „Фибула Травел“ како ленд партнер во Македонија и ХОТАМ, ќе доаѓаат со новата авио чартер линија Катовице-Охрид на 7 и 14 – дневни пакет аранжмани и чартер автобуски линии со 9 дневни аранжмани.

Повеќе...

Југозападниот регион со 7.9% учество во БДП

Според податоците на Државниот завод за статистика, најголемо учество во бруто-домашниот производ на Република Македонија, во 2014 година, има Скопскиот регион со 42.8%, додека, пак, најмало учество има Североисточниот регион со 5.0%.

Повеќе...

Забрана за тешки возила Гостивар- Стража Кичево

Сообраќајот на сите патни правци низ државата се одвива по влажни коловози. Слаб снег провејува на секаде кој не се задржува на коловоз.

Повеќе...

Македонија на интернационалниот саем за селски туризам во Крагуевац


Во период кога селскиот, бањскиот, здравствениот и рекреативниот туризам е се поактуелен за луѓето од високоразвиените земји поради конзумирањето природна храна, чист воздух, запознавањето со културното наследство и традицијата, Македонија е одлично позиционирана на мапата за алтернативни типови туризам.

Повеќе...

  • Granit

ФОТО

 

ПРИДРУЖЕТЕ НИ СЕ НА FACEBOOK