Вто08042020

Последна промена03:26:05 PM

SCREEN

Cpanel

  

  • sileks
Back Вие сте на: Home Вести

Вести

Акредитирани домашните и странските набљудувачи

Државната изборна комисија (ДИК) досега има акредитирано 300 домашни и 81 странски набљудувач за предвремените парламентарни избори на 11 декември. На 6 декември завршува рокот за пријавување за набљудување на изборите според Роковникот на ДИК.

Повеќе...

Кои се најплатените професии во Македонија?

Според податоците на Државниот завод за статистика, индексот на просечната месечна исплатена бруто-плата по вработен, во септември 2016 година, во однос на септември 2015 година, изнесува 101.0 %

Повеќе...

Изгазен пешак кај Колари

Еден пешак  го загуби животот во тешката сообраќајна несреќа  што синоќа во 18 часот се случи на магистралниот пат Кичево-Гостивар, во близина на селото Колари.

Повеќе...

Шопинг манија - утре ,,Црн петок"

Шоpинг манијата продолжува ширум светот - утре 25 ноември е  црн петок. Треската за и најголемиот промет во интернет трговијата во годината. 

Повеќе...

Значајна меѓународна награда за писателот Шипинкароски

На пригодна свеченост во Ријека-Хрватска, на струшкиот писател и публицист Петко Шипинкаровски му беше доделена меѓународната награда „Книжевно перо“ на Хрватското книжевно друштво од Риека.

Повеќе...

Св.великомаченик Мина Чудотворец – еве што се верува за овој Светец

24ноември е денот кога се празнува Св.великомаченик Мина Чудотворец-Мартинија.

Повеќе...

ВМРО ДПМНЕ: Во фокусот останува патната инфраструктура

И во новата програма на ВМРО ДПМНЕ фокусот останува во реконструкција и изградба на патна инфраструктура.

Повеќе...

Преподобен Јован Колов

Се вбројува меѓу најголемите мисирски подвижници. „Колов“ значи малечок, а тој беше малечок по раст.

Повеќе...

Партиите потпишаа кодекс за фер и демократски избори

Во пресрет на утрешниот почеток на кампањата за предвремените избори за пратеници на 11 декември, сите коалиции и политички партии учесници на изборите, денеска потпишаа Кодекс со кој се обврзаа за фер и демократски изборен процес.

Повеќе...

  • Granit

ФОТО

 

ПРИДРУЖЕТЕ НИ СЕ НА FACEBOOK