Чет07292021

Последна промена06:48:09 PM

SCREEN

Cpanel

   

  • sileks
Back Вие сте на: Home Вести

Вести

Семинар за правата на потрошувачите во Струга

Примената на Законот за медијација и можноста за спогодбено решавање на споровите помеѓу потрошувачите и бизнис операторите како и финансиските услуги кои се нудат на потрошувачите од страна на финансиските институции се дел од темите на семинарот на Организација на потрошувачите на Македонија – ОПМ. 

Повеќе...

Светна струја и во струшките училишта

Попладнево струшките основни училишта добија струја.Конечно состојбата со електричната енергија во ОУ “Јосип Броз Тито” и “Браќа Миладиновци” во Струга како и подрачните училишта во селата Враништа, Мислешево и Радожда се нормализира.

Повеќе...

Струшките училишта без струја за Села тоа е уцена од ЕВН

Без светло, во ладни училници и скратени часови денеска учеа струшките основци. Поради огромните долгови ЕВН вчера ја исклучи струјата во сите основни училишта во Струга и струшко.

Повеќе...

Албанец на Ќафасан шверцувал алкохол во амбулантно возило

- 12 литри Vodka Smirnof и Jagermeister, откриени на граничниот премин Ќафасан при контрола на амбулантно возило со албански регистарски таблички.

Повеќе...

Исчезната девојка од Струга

Вчера  во 10,30 часот во полициската станица Струга, Л.Ш.(44) од с.Делогожда, струшко, пријавил дека истиот ден околу 02,15 часот неговата внука А.Р.(26) од истото село заминала од дома.

Повеќе...

Лабуништа ќе добие Итна медицинска помош

Новата Итна медицинска помош во струшкото село Лабуништа ќе опслужува повеќе од 7.000 илјади жители од селото и уште  2.000 жители од околните места во струшко, истакна денеска на прес-конференција пратеничката од ВМРО-ДПМНЕ Нола Исмајлоска.

Повеќе...

Во Делогожда, крадец одзел куферче со злато и документи

Вешт и засега непознат крадец успеал да влезе во куќа во струшкото село Делогжда одземајќи мал куфер во кој имало разновиден златен накит, лични и документи за идентификација.

Повеќе...

Села: Ќе ги рушам плажите - тоа го бара законот од мене

Градоначалникот Зијадин Села најави уривање на сите плажи вдолж брегот на струшкото крајбрежје.  Без оглед на милионските инвестиции во шанкови, монденски ресторани, Села за Охриднет вели не отстапувам од уривањето на плажите бидејќи тоа од мене го бара законот. 

Повеќе...

Ладните училишта ги испразнија струшките училишта

Ладните училници ги испразнија струшките училишта. Седумстотини ученици од основните училишта во Струга денеска не одржаа настава. Училниците во ОУ “Јосип Броз” останаа празни, но и училиштата во Враништа и Мислешево.

Повеќе...

  • Granit

ФОТО

 

ПРИДРУЖЕТЕ НИ СЕ НА FACEBOOK