Чет07292021

Последна промена06:48:09 PM

SCREEN

Cpanel

   

  • sileks
Back Вие сте на: Home Вести

Вести

Стружанец со пиштол си ги барал парите

На 22 месецов во 19.45 часот во Струга на ул.„Ристо Крле“,  Н.М.(70) од с.Мислодежда заѕвонил на вратата, каде му отворил  А.Н.(39), при што Н.М. веднаш му вперил пиштол „Црвена Застава М-57“ кал.7.62 мм, кој го поседувал со дозвола, го турнал внатре и низ собите почнал да ја бара Ѓ.П.Н., која живее во истиот стан.

Повеќе...

Лабуништани со коњи краделе дрва

Поради постоење основи на сомнение за сторени кривични дела „Пустошење на шума“ и „Кражба на дрва“, полициската станица од Струга поднесе кривична пријава против лицата М.С. (23), Ш.А. (24) и Е.С. (36) сите од струшкото село Лабуништа.

Повеќе...

Во септември поевтини угостителските услуги

Според податоците на Државниот завод за статистика, цените на угостителските услуги во септември 2014 година, во споредба со август 2014 година, се намалени за 0,2 отсто.

Повеќе...

Aлбанците синоќа славеа и во Струга

Албански знамиња, пукотници од различни видови оружја или петарди, возила обележани во боите на Албанија и интензивна употреба на автомобилските свирки синоќа и на  дел од струшките, скопските и тетовските улици.

Повеќе...

Струшките превозници не ги превезуваат учениците

Дел од учениците во струшките средни училишта „Нико Нестор“ и „Ибрахим Темо“ кои живеат во руралните средини деновиве не ја следат наставата зашто авто-превозниците одбија да го вршат превозот до училиштата.

Повеќе...

Струга се “вразуми“ - се поставува државното знаме

Денеска КАПРИКОРН 2010 прославува годишнина од давањето “црвен аларм“ до локалните власти по одос на поставувањето на државните знамиња во пресрет на државните празници во Струга.

Повеќе...

Од идниот месец повисоки плати

Од идниот месец вработените во администрацијата ќе добијат повисоки плати за 4%. Зголемениот личен доход за октомври тие ќе го примат на стартот од ноември. Еве колку ќе се зголемат платите. 

Повеќе...

ФОТО: Единаесет лица повредени во сообраќајка кај Велешта

Единаесет лица се повредени во тешка сообраќајна незгода што се случи денес на регионалниот пат Дебар-Струга во близина на селото Велешта. Меѓу патниците имало и едно малолетно дете.

Повеќе...

Акцијата „Гора“ се „разгоре“ и во струшко

Поради постоење основи на сомнение за сторени кривични дела “злоупотреба на службена положба и овластување“ и “фалсификување или уништување деловни книги“, полициската станица од Струга против А.К.(48) од струшкото село Лабуништа поднесе кривична пријава.

Повеќе...

  • Granit

ФОТО

 

ПРИДРУЖЕТЕ НИ СЕ НА FACEBOOK