Пет07032020

Последна промена12:21:29 PM

SCREEN

Cpanel

  

  • sileks
Back Вие сте на: Home Вести

Вести

Нови кампањи за поголема безбедност во сообраќајот

Свеста на македонските граѓани за одговорно учество во сообраќајот е на многу ниско ниво, покажуваат податоците од последните истражувања на РСБСП.

Повеќе...

Топла и влажна пролет и потопло лето

На почетокот на април се очекува повеќе сонце и потопло време со помалку облаци и ветер.

Повеќе...

За многу години Благовештение - празникот на радосната вест

Денес се празнува  Благовештение. Во Велигденскиот пост тоа е денот кога се празнува со риба и вино. 

Повеќе...

Света Матрона, Преподобен Јован и Света Лидија Македонска

 

Овој ден православната црква го посветила на повеќе светители и маченици.

Повеќе...

Собранието се распушти- СДСМ не оди на избори

Собранието на Република Македонија се распушти врз основа на изменетата одлука што ја изгласаа пратениците на 23 февруари годинава. Парламентот се распушти со цел одржување на предвремените парламентарни избори на 5 јуни.

Повеќе...

Ден посветен на Свети Архангел Гавриил

 

Денеска се празнуваат Светиот Архангел Гаврил, Светиот свештеномаченик Иринеј, епископ Сремски, Преподобен Малх и Преподобен Василиј Нови.

Повеќе...

Бензинот поскап, дизелот поевтин

Од денес нови цени на горивата во земјава. Цената на Еуросупер-95 и Еуросупер-98 се зголемуваат за половина денар, а на Еуродизелот се намалува за еден денар одлучи Регулаторната комисија за енергетика.

Повеќе...

Денес е светскиот ден на Ромите

Во Македонија денеска со повеќе активности ќе биде одбележан Светскиот ден на Ромите 8 април.Во светски рамки се одбележува од 1971 година, кога е одржан првиот конгрес на Ромите.

Повеќе...

Обуки во областа на туризмот дел од новите мерки за вработување

Агенцијата за вработување објави оглас за четири мерки за вработување - за три различни видови на обуки и една мерка која е во форма на грант, неповратни финансиски средства за приватните компании и невработените лица.

Повеќе...

  • Granit

ФОТО

 

ПРИДРУЖЕТЕ НИ СЕ НА FACEBOOK