Чет07292021

Последна промена06:48:09 PM

SCREEN

Cpanel

   

  • sileks
Back Вие сте на: Home Вести

Вести

Моќта на чудотворната икона во Калишта - Богородица во црно

Илјадници верници го преплавија Калишкиот комплекс манастири во струшко. На големиот христијански празник “Рожденство на Пресвета Богородица” дојдоа да се поклонат пред Чудотворната икона – Богородица во црно.

Повеќе...

Рожденство на Богородица- верниците ќе се поклонат во манастирот во Калишта

Илјадници верници синоќа и денес  ќе се помолат во живописниот манастир на брегот на Охридското езеро во струшкото село Калишта. 

Повеќе...

Заврши работилницата за танцов театар во Струга

Со завршна претстава и презентација на работилницата „Сенки и светло“ денеска напладне во Струга беше означен крајот работилницата за танцов театар за деца, организиарана од 6 до 13 септември во рамки на регионалниот проект Генератор чија цел е развој на танцов театар за деца во Балканскиот регион.

Повеќе...

Каприкорн: Да се поведе постапка против Невзат Халили

Како претседател на НВО “КАПРИКОРН2010“ Струга во името на истоимената невладина организација и сите поддржувачи на истата , упатувам АПЕЛ до Министерот за ВНАТРЕШНИ РАБОТИ на РЕПУБЛИКА МАКЕДОНИЈАВ (Г-ѓа Гордана Јанкулоска ) но и до ДРЖАВНИОТ ОБВИНИТЕЛ (Г-дин Марко Зврлески) и останатите надлежни инстанци да поведат соодветна постапка против лицата кои денеска (на ден 18.09.2014год) на јавен собир , јавно го прекршија законот на Република Македонија и тоа по член Член 307 од кривичниот законик кој гласи :

Повеќе...

Се бара менаџер за угостителски објект

Новиот традиционален екстра ексклузивен  етно ресторан "Стара Воденица" Вевчани - Октиси  има потреба од  искусен менаџер по ресторанско работење.

Повеќе...

ФОТО: И невестата и сватовите пристигнаа во Глобочица

После педесет години и невеста, зет, сватови, зурли и тапани денеска пристигнаа во Глобочица на осветувањето на новоизградената црква "Свети Илија".

Повеќе...

Почнува Струшка музичка есен 2014

Денеска почнува 39 та  Меѓународна музичка научна манифестација „Струшка музичка есен“.

Повеќе...

Глобочани го исполнија заветот, ја осветија црквата “Свети Илија“

После половина век црквата „Св.Илија“ во Глобочица повторно е над вода. Камен по камен пренесуван со сплавови и кајчиња преку езерото и макотрпна работа глобочани изминативе три години го градеа светиот храм, како завет од своите татковци и дедовци.

Повеќе...

Во спалната криел оружје

Поради постоење основи на сомнение за сторено казнено дело „ Недозволено изработување, држење и тргување со оружје или распрскувачки материи“, полициската станица од Струга против лицето Ф.Б.(20) од струшкото село Горно Татеши, поднесе кривична пријава.

Повеќе...

  • Granit

ФОТО

 

ПРИДРУЖЕТЕ НИ СЕ НА FACEBOOK